Blog

Čím nahradit vejce

ZPĚT

Slepičky nejsou stroje na vajíčka, proto pokud v zimě snášejí méně nebo vůbec a jsou jinak v pořádku, čilé a veselé, je to naprosto přirozené. Mají klidový režim. Vliv na to má především zkrácení dne (tedy času, kdy je během dne světlo) a nižší teploty. Ve velkochovech se to řeší tak, že se slepicím přisvěcuje a světla tak může být stejně jako v létě. Slepice to ale vyčerpává, takže něco takového nedoporučujeme.

Když máte vajíčkový výpadek a nechcete si vejce kupovat, nebo prostě chováte slepice za jiným účelem - třeba jako milé domácí mazlíčky, existují různé triky, jak vajíčka nahradit.

Jakou mají vajíčka při přípravě jídla funkci? Je to především spojování ingrediencí, při pečení fungují i jako podpora kynutí, navíc dávají jídlu barvu a chuť.

Jak tedy nahradit vajíčka jako součást receptu?

Vynechání vajec

Již několikrát se mi stalo, že jsem v průběhu přípravy těsta na bábovku zjistila, že nemám v lednici ani jedno vejce. Tak jsem ho vynechala a kupodivu se nic nestalo. Jen bylo potřeba těsto malinko naředit, protože vejce dodává těstu přeci jen trochu tekutin. Ale stačí opravdu jen cca 0,5 až 1 dc vody navíc.

Vajahit

Jde o sypkou směs na bázi mouky, syrovátky a sójového lecitinu. Taková první pomoc, kterou můžete mít stále ve spíži.

Vegan Eggie

Složení má téměř stejné jako Vajahit, jen místo sušené syrovátky obsahuje maltodextrin.

Vejce náhražky

Veganská míchaná vejce

Když jsem je poprvé ochutnala v jednom veganském bistru, měla jsem pocit, že mě někdo napálil. Tak moc to chutnalo vajíčkově. Jak je to možné? Může za to černá sůl, která chutná i voní po vejcích. Jde o nerafinovanou sůl, kterou lze už běžně koupit třeba ve zdravé výživě. Kurkuma dodá směsi pro změnu krásnou žlutou barvu. Veganské verzi míchaných vajíček se říká “míchaná tofíčka“.

Míchaná tofíčka

Banány

Pokud pečete různé buchty či bábovky, můžete udělat banánovou variantu. Banány fungují jako pojivo místo vajec. Uvádí se 0,5 banánu místo 1 vejce. Lepší jsou ty více zralé až přezrálé banány.

Jablečné pyré

Jablka dodají těstu vláčnost a působí jako pojivo, ¼ hrnku vařeného jablečného pyré vám v buchtě nahradí 1 vejce.

Namletá lněná semínka

Lněná semínka na sebe vážou vlhkost a tvoří hmotu podobnou želatině. 3 polévkové lžíce mletých lněných semínek s 1 lžící vody vám nahradí 1 vejce. Směs nechte chvíli odležet, aby semínka stihla nabobtnat.

Vanilkový pudink

Hodí se třeba do tvarohových náplní při pečení různých moučníků a dezertů. Tvaroh se pudinkem zahustí a bude pak kompaktnější.

Škrob

Podobně jako pudink, i škrob způsobí, že bude směs držet více při sobě. Vajíčka slouží jako “lepidlo“, takže škrob tuhle funkci převezme.

 

Při vaření samozřejmě není možné nahradit vajíčka se vším všudy, tedy jejich chuť, vůni a složení, ale třeba taková míchaná tofíčka jsou dobrá sama o sobě a jednoduché buchty a bábovky jsou bez vajec vlastně k nerozeznání od vajíčkového originálu.

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2019

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab