Zdravotní stav

Zdravotní stav slepic – posouzení

Především chovatelé začátečníci si často nejsou jistí zdravotním stavem svých slepiček a ptají se, jak poznají, že je slepička v pořádku a v dobré kondici. Předkládáme zde tedy pár užitečných informací o tom, jak zhodnotit zdravotní stav slepice. Pokud některé z vašich slepic není dobře a vy budete situaci konzultovat s veterinářem, můžou se tyto informace také hodit – na co se zaměřit a na co lékaře upozornit – pomůže to při určování diagnózy a léčbě.

Pravidelně své slepičky kontrolujte, věnujte jejich pozorování minimálně několik minut denně, jen tak si včas všimnete, když se bude dít něco neobvyklého. Nebojte se brát slepice do náručí, abyste si je prohlédli zblízka, v budoucnu se vám to může hodit – budou na tuto manipulaci zvyklé a nebude takový problém je vyšetřit.

Zdravotní stav

Hřebínek

Hřebínek je posazen na temeni hlavy slepice, měl by být “buclatý” a lesklý a mít červenou barvu (často tak rozpoznáme, že je slepice ve snášce). Pokud je hřebínek bledý, ale stále “buclatý“, slepice je zdravá, ale pravděpodobně nesnáší. Jestli je hřebínek suchý, povadlý nebo šupinatý, poukazuje to na horší zdravotní stav.

Uši

Mají být čisté a bez výtoku.

Zobák

Měl by být rovnoměrný, lesklý a pevný.

Nozdry

Hlídejte, aby nebyly oteklé, začervenalé, křivé, pozor dejte na výtok, slepená peříčka nebo i cizí tělesa v nozdrách.

Oči

Oko zdravé slepičky je jasné, čisté a nepřimhouřené. Zdravá slepice je ostražitá a očima sleduje dění kolem sebe.

Hrudní kost

Hrudní kost je usazena ve středu hrudníku. Měla by být po obou stranách souměrně lemována svaly. Pokud hrudní kost vyčnívá, znamená to, že je slepice hubená, což ukazuje na nějaký problém (fyzický nebo i psychický). Nenechte se zmást nadýchaným peřím slepice, pod peříčky se může skrývat vyhublá slepička a vy to poznáte jen pohmatem. Hrudní kost by měla být hladká a nevyčnívající.

Peří

Mimo dobu přepeřování by mělo být peří čisté a upravené (netýká se slepiček čerstvě přivezených z velkochovu, ty často téměř žádné peří nemají). Slepice by neměla být načepýřená, zježená.

Kůže

Zdravá slepice má čistou a růžovou kůži bez šupin.

Nohy

Končetiny symetrické, bez otoků. Kolenní klouby by neměly být odřené, oteklé, zčervenalé nebo teplé. Spodní část nohy (ta, kterou se slepice dotýká země) by měla být měkká a kůže na ní nepoškozená. Drápky mají být akorát tak dlouhé, ne přerostlé (přerostlé mívají často slepičky z klecového velkochovu, v takovém případě je potřeba je opatrně zkrátit).

Kloaka/řiť

Zadeček by měl být v první řadě čistý a vtažený, kulatý tvar znamená, že slepice nenese, protáhlý až štěrbinový tvar znamená, že snáší. Špinavý řitní otvor je známkou infekce nebo zažívacích problémů.

Vole

Je to takový “nákupní košík” slepice, ve kterém si shromažďuje jídlo, to je rozmělněno (jídlo+voda+grit) a putuje dále do žaludku. Vole se nachází v dolní části krku, jde o rozšíření jícnu. Když slepice konzumuje potravu, vole se pomalu plní a poté je vyprázdněno do žaludku, takže se zase zmenší. Vole by nemělo být příliš napěchované/tuhé (jídlo bylo příliš kompaktní, potrava se ve voleti zasekla a nepostupuje dále), ani vodnaté (indikuje zkažené krmivo uvnitř, může jít i o infekci). Po jídle by měla být na omak cítit zkonzumovaná potrava.

Břicho

Břicho slepice má být oblé a měkké, avšak ne zvětšené. Pokud je břicho nafouklé a slepice má mírně roztažené nohy, zkontrolujte, zda je břicho tvrdé a pevné, nebo měkké a vodnaté. Tvrdé břicho může znamenat zánět pobřišnice (důsledek retrográdního pohybu albumenu vejcovodem následkem bakteriální infekce; pokud jsou původcem bakterie rodu Pasteurella nebo Salmonella - léčba antibiotiky, u etiologie bakteriemi rodu Escherichia se doporučuje kontrola hmotnosti, čistoty vody, rizikový faktor je vysoká četnost dvoužloutkových vajec (převzato z https://www.merckmanuals.com/vet/poultry/disorders_of_the_reproductive_system/egg_peritonitis_in_poultry.html). Měkké vodnaté břicho indikuje hromadění tekutiny v břišní dutině (ascites).

Chování

Zdravá slepice je stále něčím zaměstnaná a aktivní – zkoumá svoje okolí, hrabe, konzumuje potravu, pije a probírá si peří. Oslabená a nemocná slepice se zpravidla o moc věcí nezajímá a je apatická.

Někdy se slepice může zdát "otrávená", pokud je venku mokro a zima, takové počasí každému nesedne a slepice může vypadat sklesle (zvlášť pokud má zmoklé peří).

Jestli se chystáte na prohlídku slepičky, která vám přijde v nepořádku, můžete její vzhled porovnávat v nějakou jinou, která je očividně v kondici a fit. Může vám to ulehčit pátrání po příčině slepičího zhoršeného stavu.

 

(Tyto informace jsou převzaty od organizace British Hen Welfare Trust)

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab