Nákup správných vajec

Slepicím může pomoci každý při nákupu vajec v obchodě!

Stačí sledovat značení vajec na skořápce. Každé vajíčko je značeno poměrně dlouhým kódem, ale o způsobu chovu informuje hned první číslo. Pokud nechcete vajíčka z klecových chovů, NEKUPUJTE ta vajíčka, která mají jako první číslo v natištěném kódu číslici 3 (1). Následující písmena označují zemi původu vajíčka, CZ je české vajíčko (2), číselný kód informuje o konkrétním velkochovu (3). Producenta si můžete najít zadáním kódu do vyhledávače.

Vajíčko s kódem

Jaké jsou tedy možnosti (první číslo kódu) při nákupu?

0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení

1 – vejce z volného chovu - objekty s výběhy venku

2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkaných ve velkých halách, obvykle bez oken

3 – slepice v klecích – pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4

Písmena za první číslicí kódu informuji o tom, v jaké zemi byla vajíčka slepičkami snesena. Symbol CZ označuje Českou republiku.

Řiďte se vždy kódy na jednotlivých vajíčkách! Nenechte se oklamat reklamními slogany a obrázky na obalech vajec. Výrobci se snaží maskovat informace o klecovém chovu velkými barevnými texty typu: super čerstvá, kvalitní, milujeme vejce atp. Také obrázky šťastných slepiček na trávě vůbec neznamenají, že slepice, které vajíčka snesly, někdy viděly trávu. Podrobnější popis rozdílů mezi jednotlivými chovy nosnic najdete v části Velkochovy.

Obal na vejce

Kontrolujte tedy kód na vajíčkách, ten žádný producent nemůže měnit, jak se mu zachce. I tady platí staré české přísloví: důvěřuj, ale prověřuj. A otevřít krabičku je přeci tak snadné.

My doporučujeme kupovat vajíčka s označením 0 nebo 1 (ekologické a volné chovy). Ano, jsou dražší, ale obvykle i kvalitnější. Slepice zavřené v klecích a halách si samy nepomohou. Vy ale máte možnost volby!

Nemáte přístup k těm správným vajíčkům? Přidejte se do facebookové skupiny Domácí vejce (nejen) od sousedů - prodej a koupě. Třeba tam najdete svého nového dodavatele vajec.

Pokud se chcete dozvědět o vajíčkách něco více, stáhněte si náš informační letáček.

Vajíčka leták

Průměrná tříčlenná rodina spotřebuje za rok cca 735 vajec. Slepice ve velkochovu snese za rok cca 245 vajec. Změnou svých nákupních preferencí tak může každá taková rodina ročně ovlivnit život minimálně 3 slepičkám!

Veselé slepičky

Mapa prodejců dobrých vajec

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab