Slepice (nosnice) – čím krmit a co jim naopak nedávat

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě (popřípadě koupit jednotlivé složky na výrobu šrotu).

Krmná směs pro nosnice
Většina krmných směsí je navržena jako kompletní slepičí krmivo. Toto krmivo by mělo pokrýt požadavky slepic na přísun všech živin včetně potřebných minerálů a vitamínů.

Pokud budete kupovat hotové krmné směsi, určitě si přečtěte jejich složení a na kvalitě nešetřete. Na trhu existují i granulované směsi. Vyzkoušejte, co vašim slepičkám více vyhovuje. Pokud budete dávat pouze směs, potřebujete 120g/den/1 slepice. Pokud bude mít slepička k dispozici trávu, ovoce, zeleninu, kuchyňské zbytky, postačí 60g/den/1 slepice. Myslete však na to, že slepice, která je jen na suchém krmivu, nebude nikdy tak šťastná.

Příjem krmiva úzce souvisí s teplotou prostředí. Optimální teplota u nosnic je v rozmezí od 10 do 22°C.
Při nízkých teplotách dochází ke větší spotřebě krmiva. Je li spotřeba krmiva při 13°C rovna 100%, při 9°C se zvyšuje na 112% a při teplotě -15°C dokonce na 350%. při teplotách pod bodem mrazu nastává prudký pokles nebo dokonce zastavení snášky.
-----
Pozn.: Myslete také na to, že i v zimě by v kurníku mělo být min 10°C (pro slepice komfortní teplota).

Šrot
Když už máte trochu krmící praxe, možná zatoužíte vyrobit svým slepicím krmení pěkně na míru. Své slepičky už trochu znáte a tušíte, co jim chutná. Výroba domácího krmení může být zábava, takové jako jednodušší vaření. Pozor ale na skladování, pokud vyrobíte vlastní krmné směsi více, je potřeba ji správně uskladnit, aby se vám nekazila a neplesnivěla. Na internetu najdete spoustu návodů jak takové vyvážené krmivo vytvořit a co by mělo obsahovat.

Vápník
Nosnice potřebují dostatek vápníku, protože z něj se pak tvoří skořápka vejce. Pokud má slepice vápníku málo, snáší vajíčka s tenkou skořápkou, řídnou jí kosti a to má pak za následek vznik osteoporózy, což přináší vyšší riziko lámavosti kostí. Nadbytek může naopak způsobit tvorbu močových kamenů, takže opatrně.
Vápník se běžně dává do směsi pro nosnice. Pokud ve vámi krmené směsi není, nebo si vyrábíte vlastní směs zrnin, můžete ho koupit zvlášť ve formě doplňku. Slepicím můžete rozemlít i jejich vlastní vaječné skořápky (předem usušené).
Dobrým zdrojem vápníku jsou také nadrcené sušené kosti – ale pozor! je třeba je nadrtit na hrubý prášek.

Grit
Grit potřebuje většina ptáků, protože přijímanou potravu nekoušou, pomocí gritu se potrava v ptačím žaludku narušuje a rozmělňuje. Grit si slepice opatří hrabáním v zemi, takže jestli je chováte ve výběhu, nemusíte grit řešit.
Krmný vápenec nebo drcené mušle slouží nejen jako grit, tedy jako pomocník při trávení, ale také jako zdroj vápníku.

 

Krmení není ale jen o tom se nasytit, ale také si jídlo trochu užít, proto si slepice rády pochutnají i na něčem jiném než na monotónní suché krmné směsi.

Zelené krmení
Může to být tráva, různé bylinky nebo plevel, který si slepice rádi sezobnou. Saláty všech druhů, pampeliškové listy, nasekané kopřivy.

Zelenina a ovoce
Zeleninu nebo ovoce můžete dávat slepicím denně. Nasekané slupky od zeleniny, různé zbytky natí z mrkve, petržele nebo celeru, ohryzky, nastrouhaná mrkev, špenát, kapusta, brokolice, cuketa, jablka, meloun. Záleží na sezóně a na tom, co vám zrovna roste na zahrádce. Výjimku tvoří zelené kousky brambor, citrusové plody, avokádo a rebarbora, ty slepicím nedávejte.

Něco navíc
Slepicím můžete zpestřit jídelníček i čistým bílým jogurtem, natural tofu, doma vyráběným neslaným sýrem, hmyzem a na zahrádce sesbíranými slimáky, červy, žížalami nebo larvami.
Co se týče zbytků z kuchyně, tak to s nimi nepřehánějte, osvědčená je vařená rýže, těstoviny, ovesné vločky, vařené brambory, vařená dýně, vařená řepa.

Slepice musí mít stále k dispozici čistou vodu na pití.

 Nezbytné doplňky
Acidomid jako prevence množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií.
Nutrimix pro drůbež, případně také Aminosol, který má vliv mimo jiné i na buněčnou imunitu.

 

CO SLEPICÍM NEDÁVAT?

Pokud si nejste nějakou potravou jistí, myslete na to, co slepice přirozeně konzumuje. Slepice je pták a ne popelnice. I když jí něco může chutnat, neznamená to, že je to pro ni vhodné.

Nedávejte slepicím průmyslově zpracované jídlo pro lidi (solené, kořeněné, smažené, sladkosti jako sušenky atp.), pečivo není vhodné ve větším množství. Pokud už ho dáváte, tak trochu, usušené a poté namočené.

Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu.

Zelené krmení ze zahrádky dávejte jen to ověřené nejedovaté. Slepicím nedávejte ani zeleň chemicky ošetřenou.

Maso dávejte slepicím nesolené.

Česnek podávaný ve větším množství ovlivní chuť vajec.

Pozn.: Česnek patří mezi silné přírodní antibiotikum – lze ho v případě podezření na zánět přidávat do vody.

Co slepicím nedávat

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab