Rady pro nové majitele - adoptované slepičky

Slepičkám adoptovaným z velkochovu je cca 14 - 18 měsíců. Za tu dobu nepoznaly nic jiného, než malý uzavřený prostor (v případě klecového chovu) nebo větší přeplněný prostor (v případě halového chovu).

První dny v novém prostředí budou možná zmatené a budou potřebovat vaši trpělivost a péči.

Slepičky potřebují především adekvátní prostor - kurník - a možnost užít si sluníčka, trávy, popelení, červíků a dalších věcí pro slepice naprosto přirozených. Potřebují také kvalitní stravu a maximální ochranu před predátory (noční zavírání v zabezpečeném kurníku, oplocený výběh atp.). Věříme, že uděláte maximum pro jejich spokojený a dlouhý život. Osvobozené nosnice s vámi mohou strávit dalších 1-3 roky, ale při správné péči a troše štěstí to může být výrazně déle. Nenechávejte, prosím, slepičky zbytečně utratit. Pokud si z jakéhokoliv důvodu nebudete moci slepičky ponechat nadále ve své péči, kontaktujte nás a společně vymyslíme nejlepší řešení.

Jestli budou nové slepičky umístěny k již chovaným slepicím, doporučuje se minimálně týdenní separace. Více o začlenění nových slepiček do současného hejna najdete v samostatném textu.

Pokud probíhá adopce v zimě, je vhodné slepičky do plného opeření chovat v chráněných prostorech (ve velkochovu jsou v zimě chovány v teplotě cca 10 °C). S přibývajícím opeřením je možné teplotu snižovat a pouštět je přes poledne ven. Další doporučení a tipy pro adopci v zimě najdete zde na blogu.

Před vypuštěním zkontrolujte, zda nemají přerostlé drápky, někdy to ve velkochovech mívají, protože si je tam nemají jak obrousit. Pokud je mají zakroucené, vadí jim při chůzi. Dají se jednoduše zkrátit silnějšími nůžkami nebo kleštičkami. Pozor ale, ať nestřihnete do lůžka pařátku, krvácelo by to. Stříhání drápků slepičky nijak nebolí, je to jako lidské nehty.

Je možné, že první dny budou mít slepičky strach vylézt z kurníku. K ničemu je nenuťte. Krmte je směsí pro nosnice, ta poskytuje vyváženou stravu a všechny důležité živiny pro slepice snášející vejce. Zkoušejte postupně různé slepičí dobroty. Nezapomeňte na čistou vodu.

Mnoho dalších rad pro začátečníky o slepičkách najdete zde na webu v samostatných textech:

BYDLENÍ

KRMENÍ

VÝBĚH

OCHRANA PŘED PREDÁTORY

 

Pokud si nebudete vědět rady, napište nám na: info@slepicevnouzi.cz.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab