Blog

Pražské komunitní kurníky

ZPĚT

Komunitní zahrady jsou čím dál tím oblíbenější. Není divu, člověk je ve městě často úplně odtržený od přírody a na chatu nebo chalupu se dostane snad jen o víkendu. Pokud ale máte v komunitní zahradě svůj kousek půdy, můžete si prsty od hlíny umazat třeba každý den!

Komunitní zahrada je navíc skvělá příležitost, jak se potkat s podobně naladěnými sousedy. Developeři ukrajují městu další a další pozemky a plní je prosklenými kancelářskými budovami, proti tomu je zelené místo se záhonky úplná oáza pohody.

A protože od zahrádky je to jen kousek ke kurníku, vyrůstají na některých takových zahradách i komunitní kurníky. Shodou okolností je často obývají slepičky zachráněné z velkochovu. A nebo to není náhoda?

V rámci Prahy je takových komunitních kurníků několik, já jsem je postupně navštívila a rozhodla jsem se, že stojí za to je trochu představit.

 

Metro Farm

Komunitní zahrada jen kousek od stanice metra Nádraží Holešovice i od metra Vltavská. Proste pár kroků od civilizace, přitom takový slepičí ráj. Pozemek se nachází na bývalém golfovém odpališti a slepice fakt velký výběh. Můžete si zde pronajmout záhonek (5 metrů čtverečních) a nebo adoptovat slepičku.

Adopce slepičky stojí 250 Kč na měsíc, slepičku si pojmenujete, ona dostane rozlišovací kroužek a vy za to získáte každý měsíc 20 vajíček. Zbylá vajíčka si rozdělují dobrovolníci, kteří se o slepice starají. Vejce si ale může koupit i náhodný kolemjdoucí, pokud jich je v lednici přebytek.

Kromě hejna slepic zde bydlí i tři kohouti. Zahrada se bude ještě rozšiřovat, přibudou záhonky, nová zvířata (ovce, kozy...) a nejspíš i další slepice.

Facebookový profil zahrady Metro Farm

Metro farm fotky

 

Plechárna Černý Most

Tahle komunitní zahrada leží asi 10 minut pěšky od stanice metra Černý Most. Plechárna je objekt bývalé kotelny, kterou nechala radnice Prahy 14 přetavit ve volnočasové komunitní centrum. Najdete tu skoro vše: kavárnu, skate park, sportovní halu, dílnu a právě i komunitní zahrádku a ko-ko-komunitní kurník. Na ten se vybíralo na Hithitu a jednou z odměn byla možnost pojmenovat si slepici.

Slepičky tu mají kurník a výběh, péče o ně se rozděluje formou služeb (pravidelné kontroly a krmení ráno a večer), vajíčka si rozdělují ti, kdo se o slepičky starají. Kohouta zatím nemají, protože Plechárna je hned u sídliště, vlastně je na ni z některých oken vidět a ne každý obyvatel města ocení hlasité kohoutí kokrhání.

Jo a málem bych zapomněla, někdo z lidí ze sídliště usoudil, že kromě slepiček by Plechárna potřebovala i králíka, takže odteď tu mají v kanceláři i sympatického ušáka Lálíka. Je to miláček zaměstnanců, při poradách odpočívá pod stolem a hlídá, co nového se plánuje.

Web Plechárny

Plechárna fotky

 

Komunitní zahrada Kuchyňka

Kuchyňka je zahrada na místě bývalé zahrádkářské kolonie v Praze Troji. Správce zahrady bydlí v areálu, stará se o slepičky a místní kočky, jiná zvířata tu zatím nemají, o to víc prostoru zbývá pro plodiny (stromy, keře, zelenina atp.), včelky nebo jezírko. Každý člen komunitní zahrady zaplatí jednorázový vstupní poplatek a každý rok pak platí provozní příspěvek.

Záhonky jsou společné, členové se do pěstování a péče zapojují podle svých možností, mají tu i externího zahradníka, takže pokud se někomu nechce chodit na zahradu každý den, není problém. O úrodu se členové dělí tak, že se přihlašují o podíl z výpěstku. Množství se pak dělí počtem přihlášených členů.

Pokud má někdo zájem o vajíčka slepic ze zahrady, složí vstupní poplatek 1000 korun (tím se stane členem slepičí komunity) a pak si může koupit vajíčka za 3Kč/kus. Jde o systém Komunitou podporovaného zemědělství.

Web Kuchyňky

KPZ Kuchyňka

 

Komunitní zahrada Pastvina

Pastvina se nachází na území pravěkého hradiště Nad Obůrkami v Praze Vinoři.

Jestli máte kromě slepic slabost i pro jiná zvířata, tak tady se budete cítit jako doma. Koně, ovce, prasátka, králíci, husy... navíc slepic tu mají požehnaně, všemožné barvy a velikosti. Na zahradě si můžete adoptovat slepici, ovečku nebo i včelí úl. Už jste někdy drželi v náručí jehňátko? Já jo a byl to fakt nádherný zážitek.

Adopce slepice stojí 250 Kč na měsíc a dostanete za to 20 krásných vajíček od veselých slepiček. Navíc dostanete certifikát se jménem, které si zvolíte, a fotografii své slepičky včetně údajů o jejím stáří a plemeni.

Kromě slepiček se tu vyřádí i zahradníci, k dispozici jsou jim vyvýšené záhonky.

Web zahrady Pastvina

Zahrada Pastvina

 

Pokud jste z Prahy a chcete se do některé komunity zapojit, rozhodně se nebojte koordinátorům napsat. Můžete se nechat i jen inspirovat a třeba založit vlastní zahradu někde v blízkosti svého bydliště. Kromě Prahy je po celé České republice řada dalších zahrad se slepičkami, které už několik let úspěšně fungují. Namátkou vybírám třeba Zázemí Turnov, Recyklovaná zahrada v Plzni nebo třeba Ekocentrum Říčany.

 

Autorka textu a fotografií: Markéta Nováková, 2020

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab