Blog

10 zajímavostí o kuřátkách

ZPĚT

Slepičky jsou úžasné bytosti. A stejně jako u ostatních živých tvorů to všechno začíná už u mláďat, tedy u kuřátek. V následujícím textu se dozvíte nejzajímavější fakta o kuřátkách.

Kvočna sedí na vejcích 21 dní, pokud vše proběhne v pořádku a vajíčka jsou oplodněná, po 3 týdnech se z nich vylíhnou kuřátka.

Máma slepice promlouvá ke svým kuřátkům kvokáním ještě před tím, než se vylíhnout z vajíčka. Kuřátka ohlašují, že se chystají na svět.

Před narozením kuřátko vstřebá žloutek a a vyplní celý prostor vajíčka. Na zobáčku má speciální útvar, kterému se říká vaječný zub, tím tak dlouho ťuká do skořápky, dokud se nedostane ven z vajíčka. Vaječný zub pár dní po vylíhnutí odpadne.

Proces rozbíjení skořápky a prolamování se ven trvá cca 12 až 18 hodin.

Když se kuřátka vylíhnou, vtisknou si do paměti první pohyblivý objekt, který uvidí. Odborně se tomu říká imprinting. Pokud se kuřátka nevylíhnou u kvočny, mohou se takhle fixovat třeba na člověka.

Kuřátko

Malá kuřátka jsou zcela samostatná, běhají a sama přijímají potravu, to mají dané geneticky. Následují své sourozence a chodí za mámou slepicí, která jim ukazuje místa s jídlem a pitím a vodí je po okolí.

Už pár dní po narození začíná vznikat mezi kuřátky hierarchie. Některá kuřátka jsou všude první, vše ochutnávají a jsou zvědavější než ostatní. Z těch se pravděpodobně stanou vůdčí slepice hejna.

Malá kuřátka hodně pípají, tím se dorozumívají s mámou a sourozenci a dávají vědět o tom, kde zrovna jsou, podle druhu pípání slepice rozlišuje i emoce (spokojené drmolení, pípání při prozkoumávání nového prostředí, radostné pípání při objevení něčeho nového, pípání značící bolest nebo stres) a může případně zasáhnout.

I když zvládnou kuřátka hned po narození spoustu věcí, které ostatní druhy zvířat třeba neumí, zůstávají s mámou několik týdnů, protože jsou prostě příliš malá a zranitelná a v přírodě by těžko sama přežila. Kvočna je stále hlídá a v případě potřeby zahřívá.

Kuřátka se osamostatňují přibližně v 6-8 týdnech věku.

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab