Blog

Smrdí slepice?

ZPĚT

Hodně z nás se asi někdy setkalo s chovem slepic, který prostě a jednoduše zapáchal, jak už to tak ale bývá, není to vina jenom slepic. Je to jako by se vás někdo zeptal, jestli smrdí pes, prase, kráva nebo jiná zvířata. Může a nemusí. Je jasné, že každé zvíře má svoji specifickou vůni, která k němu prostě patří, jenže to, co my označujeme za „smrad“, bývá většinou způsobené situací, kdy se výkaly zvířat hromadí delší dobu na malé ploše.

Zrovna u slepic je tenhle stav docela typický, když je někdo chová jen v malém výběhu. Takový výběh je brzy pokrytý jen hlínou (ostatní je vyhrabáno) a postupně se přidávají slepičince. Když v takovém malém prostoru pravidelně (nebo vůbec) neuklízíme, hromadí se tam výkaly ve vrstvách a samozřejmě zapáchají. Slepičince obsahují čpavek, na který je lidský nos (i ten slepičí) docela citlivý. Věřte mi, že ani slepicím tohle prostředí nevyhovuje.

To samé platí pro kurník. Někdo ho čistí každý den zběžně a jednou týdně kompletně, jiný chovatel to třeba tolik neřeší a výkaly vykydá, až když je jich plný kurník nebo když si sousedé stěžují. Čím častěji tedy kurník čistíme a čím větší je výběh, tím voňavější máme slepice i prostředí. Pokud mají slepice v kurníku čistou slámu nebo hobliny, tak to tam může opravdu vonět... jasně, Chanel to není, pro milovníky slepic ale jako by byl... Někdo přidává slepicím do hnízda navíc třeba i sušené bylinky, které můžou fungovat také jako odpuzovače různých parazitů.

Slepice ve výběhu

Podobně to funguje i s ostatními zvířaty, třeba přirovnání „smrdí jako prase“ je založené pravděpodobně jen na tom, že když chováme prasata v malém chlívku, tak se prostě musí vykálet pod sebe a do toho si pak navíc musí lehnout. Pokud ale necháme žít prase dostatečně přirozeně, tak zjistíme, že se rozhodně nevyžívá ve válení se v trusu, naopak je překvapivě čistotné...

Proč smrdí slepice?

Příliš slepic na malém prostoru (malý výběh)
Špatná hygiena v kurníku (trus je potřeba pravidelně odklízet)
Slepice vykonávají potřebu až 50 krát denně, uklízet po nich je tedy složitější, protože výkaly trousí
Pokud má slepice průjem, ten smrdí ještě daleko více než běžné hovínko
Tuhá i tekutá složka odchází společně v podobě slepičince, slepičí výkal je tedy často mokrý

Většina těchto věcí je pro nás běžná a srozumitelná v souvislosti třeba se psy nebo kočkami, u slepic je to vlastně to samé, jen to lidé vnímají jinak, protože slepice jsou ve škatulce „hospodářská zvířata“ a není tedy ve zvyku o ně tolik pečovat. Pojďme to změnit a udělat ze slepic o fous voňavější společnice.

 

Autorka textu: Markéta Nováková. 2022

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab