Blog

Krmení sójou

ZPĚT

Sója je oblíbená plodina, je levná a nadupaná bílkovinami. Pěstuje se především v tropickém a subtropickém pásmu, tedy daleko od nás, proto nám následky jejího pěstování zůstávají často skryté.

V čem je ale pěstování sóji problematické?
Kácení deštných pralesů
Kvůli prostoru k pěstování sóji se v Jižní Americe kácí deštné pralesy. Je to podobné jako s plantážemi palmového oleje v Indonésii. Aby vzniklo pole, kde se bude pěstovat sója, musí se odstranit kus pralesa.
Lesy a savany v Jižní Americe se mění na monotónní pole, na kterých se pěstuje sója pro export. Nejvíce sóji produkuje USA, Brazílie a na třetím místě je Argentina. Vlivem intenzivního pěstování monokultury dochází k erozi půdy a je potřeba velká dávka hnojiv, pesticidů (proti škůdcům) a herbicidů (proti plevelům).

Pole se sójou

GMO sója a glyfosát
Pro majitele plantáží představuje GMO sója přínosy v tom, že je odolná proti glyfosátu, farmáři museli dříve aplikovat více různých chemických látek, nyní stačí jeden postřik totálním (neselektivním) herbicidem, při kterém vše kromě sóji umírá (GMO sója je upravená tak, aby tomuto herbicidu odolala). Zemědělci pěstující GMO sóju mohou vypustit orbu, která se jinak k likvidaci plevele používá. Ušetří tak čas. Ale za jakou cenu?

O glyfosátu se vedou v rámci EU dramatické debaty, přitom na druhé straně země se touto chemikálií vůbec nešetří, doplácí na to životní prostředí i lidé a my pak touto produkcí krmíme zvířata.
Sójou jsou krmeny kuřata, prasata a krávy. Často jde o sóju geneticky modifikovanou. Pokud byste se chtěli GMO zcela vyhnout, tak v ekologických chovech je GMO zakázané a používají se tam jen bio krmiva.

Sója rostlinka

Česká republika dováží především pokrutiny ze sóji (= to, co zbyde po vylisování oleje). Tyto pokrutiny se používají jako krmivo pro zvířata. Pokrutiny jsou dováženy z Německa, ale nejedná se o sóju původem z Německa, jde samozřejmě o plodiny ze zemí Jižní Ameriky.

Sója je levná, protože do její ceny nejsou započítány škody, které její pěstování působí. Když si to ale vezmete z pohledu udržitelného rozvoje, je absurdní dovážet sóju přes půl zeměkoule.

Rada na závěr
Pokud chcete krmit svoje slepičky co nejkvalitnější směsí, volte ty s "NO GMO" plodinami. Jestli na to máte kapacitu, zajímejte se o původ plodin, ze kterých jsou směsi pro slepice složené. Krmiva v bio kvalitě nejsou na našem trhu běžně k dostání. V květnu 2020 jsem zaznamenala BIO krmivo jen od VK-DRCMAN s.r.o., GMO FREE krmivo pak třeba od firmy ZEA Sedmihorky nebo od polské firmy Kampol.

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2020

Zdroj fotografií: pixabay.com

Zdroj informací: Hnutí Duha - Vliv Společné zemědělské politiky na expanzi sóji v Jižní Americe

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab