Naše zkušenosti a rady

Rady pro nové majitele - adoptované slepičky

Slepičkám adoptovaným z velkochovu je cca 14 měsíců. Za tu dobu nepoznaly nic jiného, než malý uzavřený prostor (v případě klecového chovu) nebo větší přeplněný prostor (v případě halového chovu).

První dny v novém prostředí budou asi zmatené a budou potřebovat vaši trpělivost a péči.

Slepičky potřebují především adekvátní prostor (kurník) a možnost užít si sluníčka, trávy, popelení, červíků a dalších věcí pro slepice naprosto přirozených. Potřebují také kvalitní stravu a maximální ochranu před predátory (noční zavírání v zabezpečeném kurníku, oplocený výběh atp.). Věříme, že uděláte maximum pro jejich spokojený a dlouhý život. Osvobozené nosnice s vámi mohou strávit dalších 1-3 let, ale při správné péči a troše štěstí to může být výrazně déle. Nenechávejte, prosím, slepičky zbytečně utratit.

Pokud si z jakéhokoliv důvodu nebudete moci slepičky ponechat nadále ve své péči, kontaktujte nás a společně vymyslíme nejlepší řešení.

Jestli budou slepičky umístěny k již chovaným slepicím, doporučuje se minimálně týdenní separace. Více o začlenění nových slepiček do současného hejna najdete v tomto textu. Pokud probíhá adopce v zimě, je vhodné slepičky do plného opeření chovat v chráněných prostorech (ve velkochovu jsou v zimě chovány v teplotě cca 10 °C). S přibývajícím opeřením je možné teplotu snižovat a pouštět je přes poledne ven. Před vypuštěním zkontrolujte, zda nemají přerostlé drápky, někdy to ve velkochovech mívají, protože si je tam nemají jak obrousit. Pokud je mají zakroucené, vadí jim při chůzi. Dají se jednoduše zkrátit silnějšími nůžkami nebo kleštičkami. Pozor ale, ať nestřihnete do lůžka pařátku, krvácelo by to. Stříhání pařátků slepičky nijak nebolí, je to jako lidské nehty.

Je možné, že první dny budou mít slepičky strach vylézt z kurníku. K ničemu je nenuťte. Krmte směsí pro nosnice, ta poskytuje vyváženou stravu. Jsou na ni zvyklé. Zkuste postupně různé slepičí dobroty. Nezapomeňte na čistou vodu. Mnoho dalších rad pro začátečníky o slepičkách najdete zde na webu. Pokud si nebudete vědět rady, napište naší poradkyni na: info@slepicevnouzi.cz.

 

Další rady a tipy od našich kolegů a příznivců

Požádali jsme ty z nás, kteří mají delší zkušenosti s chovem slepic i s vlastní adopcí slepic z velkochovu, o sdílení praktických rad a informací. I přes někdy protichůdné informace je dobré si vše přečíst, promyslet a upravit dle vlastních možností a podmínek. Vždyť co může být horšího, než když zachráněná slepička přijde někam, kde se nebude mít dobře.

 

„Z letité praxe bych v první řadě doporučil slepice oddělit do karantény, prvních 21 dnů každý den čerstvou vodu s octem a Optiminem - je to dotace vysoce účinných minerálních látek (dle návodu na ředění). 1 litr (cca 100,- Kč) postačí na přípravu 200 litrů roztoku. Pomůže slepicím rychleji se opeřit. Slepice z drůbežáren jsou zvyklé na šrotovou stravu, ale doporučil bych míchanici - namáčet pšenici - nejlépe do naklíčení, vmíchat kvasnice či je nahradit namáčeným chlebem, přidat do toho Plastin a krmný vápenec, v chladnějších dnech posypat kukuřičným šrotem a vše promíchat. Slepicím zajistit volný přísun nadrcených a důkladně suchých skořápek. Možnost travnatého výběhu, nebo každý den čerstvě posekanou trávu, stačí čerstvě posekaná ze sekačky. Zbytky dávat normálně a pomalu přecházet na Vámi běžně podávané krmení. Pro úsporu doporučuji vmíchávat vařené brambory, vařenou pšenici - po uvaření 3 x zvětší svůj objem a slepice ji více využijí a navíc se krásně zavodní. Jinak podáváme veškeré přírodní krmivo, krouhané řepy, kedlubny, topinambury, řezané kopřivy atp. Slepice z drůbežáren jsou zvyklé na umělé světelné cykly, proto je v prvních dnech potřeba jim pomoci se zabydlením v kurnících. Při větším počtu slepic je důležité uhlídat správné přenocování, hrozí zde udušení slepic ostatními na sebe namačkanými. Slepice z klecí nejsou zvyklé hřadovat, proto se vyplatí je v prvních dnech doslova narovnat na hřady. Slepice je nejlepší pořizovat v teplých měsících, kdy nehrozí podchlazení a následný úhyn. Všem přeji mnoho úspěchu, nejen se slepicemi z velkochovu.“

 

„Zkušenost se slepicemi z velkochovu mám jen vzdálenou, moje kamarádka jich adoptovala asi 10. Když si tyhle slípky přinesete, musíte je zkontrolovat, mohou být zraněné - zlomená, vykloubená noha, vyhřezlá kloaka. Tyhle slepice moje kamarádka odděluje, aby jim dala šanci se uzdravit, aklimatizovat, jsou hodně stresované, nemusí to přežít. Ostatní "zdravé" slepice šly rovnou do kurníku mezi ostatní slepice. Ovšem karanténa stojí za úvahu, ne všichni na to ovšem mají prostor. Osobně bych je v kurníku zavřela pletivem, třeba na 2 dny, aby si zvykly, kde je doma, bezpečí a jídlo, aby věděly, kam se mají vracet, a zároveň si přes pletivo prohlédnou okolí. Tohle ale dělám i s normálními slepicemi, aby ve stresu neuletěly. Pokud nejsou úplně vyždímané, snesou vejce, která měla na cestě. Pak si většinou dají pauzu na zotavení, asi dost individuální, a snáší znovu. Moje slepičky z velkochovu jsou velice komunikativní, přátelské a zvědavé. Celkově je to se snášením a "životností" o tom, jak slepice krmíte, prostě jestli veškerou energii musí investovat jen do sebe, nebo jestli jim zbývá ještě do vajec. I proto v zimě krmíme teplé, slípky jsou spokojené, tak nesou. To není nic složitého, prostě si člověk vaří brambory k večeři, tak udělá o jednu dvě porce navíc a pak se to ráno vrazí do mikrovlnky, nebo se dají uvařit slupky z oškrabaných brambor, rozbijí se kosti z masa, přidá se zrní a šrot... (naše pipiny jsou dosti rozmazlené, jak ráno nedostanou pekáček, tak nadávají). Krmení na 6 slepic na rok: u nás to bude tak 6000 Kč, to se ale pohybujeme u horní hranice s rozmazlenými slepicemi, znamená to zrní, šrot na zimu, směs pro nosnice jako příkrm, nějaké ty brambory, rýže, těstoviny, pivovarské kvasnice, vitamíny, vápník. Zrní a šrot by měl stačit, když se do toho přidávají různé "zbytky", kopřivy a jiné věci, odhadem to vychází na max. 3000 Kč. Spousta lidí píše, že zrní vaří. To je podle mě zbytečné. Zrní stačí namočit, mít ho uložené v kbelíku ve vodě, ono nabobtná, a pokud není velká zima, začne klíčit, je pak výživnější. A vydrží až týden.“

 

„Vypelichané jsou slepice po vykoupení z velkochovu především proto, že za prvé při konstantní teplotě peří k izolaci nepotřebují a za druhé jsou na konci snáškového cyklu a přepeřují. Lepší než gesto se "záchranou" 20 slepic, které většinou zachrání někdo jiný, je apelovat na lidi, aby kupovali vejce z volných chovů nebo od domácích chovatelů. Za každou rodinu, která koupí plato vajec u chovatele, ubydou 3 slepice v kleci (jen nesmějí chtít vejce za 2 koruny). Je také potřeba se smířit se sezónností vajec, nedostatek vajec za komunistů v určitém období byl dán jednak možnostmi tehdy chovaných plemen, ale hlavně způsobem volného chovu a technologickými možnostmi.“

 

Já byla v době, kdy jsme si slepice z velkochovu pořídili, celkem začátečník, takže jsem kolem nich hodně běhala. Do zrnin (jen šrot a celá pšenice) strouhala mrkvičku, sekala zelené, co ještě bylo, skořápky jsem máčela a do toho přidávala sušenou kopřivu, něco suchého pečiva z domova a vitamíny pro nosnice, byla to taková vlhká směska - z toho nezůstalo nikdy nic (volátka obrovská), na sucho to akorát rozhrabaly. Na "popelení" měly písek i zvětralý popel (to si opravdu užívaly). Několik prvních dní ani nehrabaly, venku chodily extrémně opatrně, držely se v hejnu, rády se vyhřívaly na sluníčku. Na noc jsme všechno zavíraly - po zkušenostech z prvního "chovu", kdy nám během 2 dnů zmizelo všechno téměř beze stopy. Zůstaly s námi 3 roky a nesly minimálně další dva roky cca obden v období snášky.“

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab