Slepičí hřebínek jako indikátor zdraví

K čemu slouží slepicím hřebínek?

Slepice se nepotí, musí tedy svoji tělní teplotu regulovat jinak. Dělají to zrychleným dýcháním s otevřeným zobákem, oddalováním křídel od těla a také pomocí hřebínku. Hřebínky slouží k termoregulaci, odvádí teplo nebo ho zadržují v závislosti na okolních teplotách. I proto mají slepičky, které byly vyšlechtěny jako odolné proti zimě, menší kompaktní hřebínky.

Další funkcí hřebínku je ukazatel věku a atraktivnosti pro opačné pohlaví. Kuřátka a mladé slepičky a kohoutci před pohlavní dospělostí mají hřebínky jen drobné a světlé, slepičky ve snášce mají hřebínky větší a červenější. Kohouti svými hřebínky a lalůčky vábí samičky. Kohoutí hřebínek, jeho velikost a barva, je pro slepice známkou síly a vitality.

Na fotce vidíte rozdíl mezi mladou slepičkou/kuřičkou a slepičkou ve snášce (zdroj linnacresfarm.com):

Kuřice versus slepice

Podle hřebínku se dá poznat zdravotní stav slepičky nebo kohouta. Slepice svoji nepohodu často skrývají, takže i když mají třeba nějaký zdravotní problém, dělají co nejdéle „jako by nic“, aby na sebe zbytečně nepřitahovaly pozornost. Stav hřebínku ale neovlivní, takže podle jeho vzhledu si můžete minimálně všimnout, že je něco v nepořádku.

Jak vypadá zdravý hřebínek?

Pokud máte slepičky stejného plemene, můžete hřebínky mezi nimi jednoduše porovnávat. Zdravý hřebínek slepičky ve snášce je nejčastěji sytě červený, pružný, buclatý, lesklý. Existují ale i plemena, která mají hřebínky do fialova (hedvábničky) nebo jsou černé (Ayam cemani).

Zdravý hřebínek slepice

Hřebínek slepice, která má nějaký zdravotní problém

Hřebínek nemocné slepice může být bledý (pokud nejde o kuřici nebo kuřátko, u nich je to normální), matný (suchý), šupinatý, scvrklý (více nebo méně zmenšený).

Vlevo na fotce matný šupinatý hřebínek, napravo nafialovělý hřebínek:

Nemocná slepice hřebínek

Dalším indikátorem špatného stavu může být částečně nebo zcela namodralý/nafialovělý hřebínek, to většinou značí nějaký problém s krevním oběhem (nedostatečně okysličená krev nebo špatná cirkulace krve), dýcháním nebo nachlazením. Může to být známka nějaké vážné nemoci. V extrémních případech může být fialový hřebínek zapříčiněný mrtvicí nebo infarktem, popřípadě cizím předmětem v dýchacím ústrojí.

Pokud je hřebínek až moc červený a na dotek hodně horký, může to značit zvýšenou teplotu.

Hnědé nebo černé skvrny na okraji hřebínku můžou být omrzliny (tkáň zmrzla a odumírá), to je aktuální v zimě, když klesnou teploty hodně pod nulu. Jak zabránit omrzlinám se můžete dočíst na blogu zde.

Na fotce jsou omrzliny hřebínku, poškozená tkáň časem odpadne:

Slepice omrzliny hřebínek

Pár ojedinělých teček nemusí znamenat nic zvláštního, může to být následek třeba vzájemného ozobávání. Hřebínek může být poraněný i od kohouta, který se na slepičce přidržuje, když na ni naskakuje (páří se).

Některé nemoci se projevují přímo na hřebínku nebo lalokách, je to třeba dermatomykóza (bělavý povrch) nebo kožní forma neštovic (hnědé nebo černé body/neštovice).

Bledý hřebínek

Hřebínek, který je výrazně bledý, může značit, že má slepička anémii (chudokrevnost), což může být způsobeno vnějšími nebo vnitřními parazity. Světlejší hřebínek může znamenat, že je slepičce vedro nebo také to, že u ní zrovna probíhá přepeřování. Světlejší hřebínek mají také kuřátka a kuřičky, stejně jako i starší slepice, které už nesnášejí.

Hřebínky slepic adoptovaných z velkochovu

Hřebínky slepiček, které jsou vyřazovány z velkochovu, bývají větší, často bledší a převislé. V prostředí klecí a hal slouží hřebínky k regulaci teploty, která je v uzavřeném prostoru poměrně stálá. Když se pak slepičky dostanou do volného výběhu k lidem na zahrádku, kde se teplota během dne a roku mění, hřebínky se jim časem zmenší a zčervenají.

Textura slepičího hřebínku

Kromě barvy a velikosti můžete u slepic pozorovat i změny v textuře hřebínku. Hřebínek zdravé slepice by měl být na první pohled mírně lesklý, naducaný, oproti tomu v případě nějakého problému je hřebínek často matný, stažený, šupinatý.

Pokud pozorujete změny na hřebínku nějaké své slepice nebo kohouta, znamená to, že se něco děje, je potřeba ale najít další indicie, o co by se mohlo jednat. Dalším indikátorem může být změna slepičího trusu (průjem, jiná barva, přítomnost parazitů atp.) nebo jiný vzhled vajec (musíte ale určit, která slepička dané vejce snesla), pokud už je nemoc pokročilejší, tak i celkový stav slepičky (nechutenství, skleslost atp.).

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab