Slepičí imunita

Dobrá imunita znamená větší odolnost proti různým nemocem, předcházení zdravotních problémů nám ušetří spoustu starostí. Některé nemoci zůstávají dlouho skryté a objeví se až v momentě, kdy je jedinec nějak oslabený. Obranyschopnost slepičího organismu je podmíněna i geneticky, věkem, stavem trávicího ústrojí a také prostředím, ve kterém slepice žijí.

Jak zlepšit imunitu svých slepiček?

Slepice by měly přijímat dost vitamínů a minerálů (ideálně v přírodní podobě ve formě jídla a pobytu na sluníčku), můžete také využít nějaké vitamínové doplňky (roztoky, které se přidávají do vody). Imunitu ovlivňuje i správná strava (vyvážený přísun všech potřebných živin), minimum stresu (stres může vyvolat třeba predátor, nepokoje v hejnu, noví členové hejna nebo přesun do nového prostředí) a důležitý je také pravidelný odpočinek, vhodné ubytování a zabezpečený výběh. Samozřejmostí je uspokojení všech základních slepičích potřeb: potrava, čistá voda k pití, společenský život, možnost popelení, hrabání a hřadování.

Slepice na zahrádce

Níže už najdete konkrétní tipy, jak podpořit slepičí imunitu ať už preventivně, nebo když už vaše slepičky nějaký problém trápí.

Česnek

Česnek je univerzální podpůrný lék, slepičky ho můžou konzumovat ve formě česnekové vody (česnek rozmačkaný ve vodě, 1 stroužek na 1 litr vody). Funguje jako přírodní antibiotikum a působí i proti vnitřním parazitům.
Pokud vaše slepičky nejsou na česnek zvyklé, nabídněte jim zároveň i čistou vodu a s česnekem začněte v menších dávkách. Dodržujte předepsané dávkování, větší množství česneku by mohlo způsobit anémii.

Česnekovou vodu podávejte jen při obtížích nebo 1x týdně jako prevenci.

Jablečný ocet

Na rozdíl od česneku se může jablečný ocet podávat dlouhodobě. Je dobrý na zažívání a je mírně antiseptický, zvyšuje vstřebatelnost vápníku z potravy. Dávkování se doporučuje 1 čajová lžička na litr vody. Vodu s octem nelijte do kovových pítek, protože by vám zkorodovaly.

Podobný efekt jako jablečný ocet vám udělají i speciální přípravky určené přímo pro slepice, nejznámější je Acidomid. Funguje jako prevence množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií.

Slepičkám můžete samozřejmě podávat i různé vitamínové preparáty (Kombisol apod.), ale ideální je, když získají všechny živiny a vitamíny kvalitní stravou a pastvou na zeleném.

Bylinky

Nejen pro lidi, ale i pro slepice jsou bylinky velkým přínosem. Slepičky se bylinek napasou samy, ale můžete jim je i vypěstovat a nasekat, nebo jim připravit bylinkový výluh.
Nejoblíbenější slepičí bylinky jsou:

oregano (dobromysl) – posiluje imunitu a funguje jako prevence různých infekcí
tymián – má repelentní účinky, dobře funguje jako podpůrná bylinka při onemocnění dýchacích cest, má antibiotické a protizánětlivé účinky
petrželová nať – obsahuje velké množství vitamínů (A, B, C, E, K a jiné)
bazalka – antibakteriální účinky, podpůrná bylinka při onemocnění dýchacích cest
heřmánek – má antibiotické a protizánětlivé účinky, uklidňuje
levandule – mimo jiné funguje jako repelent proti parazitům a má zklidňující účinky
máta – přírodní insekticid, odpuzuje i hlodavce, podpůrná bylinka při onemocnění dýchacích cest, přirozeně snižuje teplotu těla, takže je vhodná na léto

Bylinky pro slepice

Další lahodné a zdravé bylinky: pampeliška, kopr, šalvěj, majoránka, lichořeřišnice, řebříček, šanta, rozmarýn a jiné. Pokud chcete slepičkám přidat do jídelníčku nějakou bylinku, vždy si ověřte, že je vhodná a neškodná.
Bylinky se dají i nasušit a vkládat slepicím do podestýlky.

Bylinky můžete slepičkám vypěstovat rovnou ve výběhu, nebo jim je natrhat na své bylinkové zahrádce a zavěsit, aby si je ozobávaly, bylinky (čerstvé nebo sušené) můžete nasekat a přidat do krmení nebo podávat samotné. Variantou je uspořádat čajový dýchánek a nabídnout slepičkám bylinky ve formě výluhu.

Bylinkový čaj

Svým slepičkám můžete připravit i výluh z bylinek. V zimě to může být příjemné zpestření, pokud už je venku chladno a tento čaj bude trochu teplý. Bylinkový čaj připravíte stejně, jako byste ho dělali pro sebe, bylinky přelijete horkou vodou a necháte 10 až 15 minut přikryté louhovat, čaj pak necháte trochu vychladnout a podáváte akorát tak teplý nebo vlažný. Slepičky by měly mít vždy k dispozici zároveň i obyčejnou vodu, kdyby některé čaj nechutnal, aby netrpěla žízní.

Bobulovité ovoce

Dobrota všech dobrot, milují ho lidé a slepičky samozřejmě také. Jsou to jahody, borůvky, maliny a ostružiny. Obsahují spoustu vitamínů, minerálů a stopových prvků, pokud mají slepičky ve výběhu třeba keře divokých malin nebo ostružin, samy si plody sklidí. Ovoce podávejte jen jako doplněk k základní stravě.

Zelené lupení

Mnoho druhů zeleniny má listy nebo nať, které při vaření neupotřebíme, slepičky se o tyto zbytky rády postarají. Jsou to třeba listy růžičkové kapusty, nať mrkve, petržele atp. Pokud nemáte vlastní zeleninovou zahrádku, můžete dát slepicím i “plevel“, který najdete volně v přírodě – pampelišku, ptačinec prostřední, jitrocel, jetel...tyhle rostliny najdete skoro všude, nesbírejte je ale u silnice nebo blízko pole.
Lupení je vhodné před podáním nasekat.

Výběh do divočiny a pobyt na sluníčku

Pohyb na čerstvém vzduchu, celodenní hrabání a ozobávání, popelení, slunění se, to jsou věci, které nabíjejí slepičky energií. Ze sluníčka čerpaní slepičky (stejně jako lidé) vitamín D, který je pro správnou imunitu velmi důležitý.

Slepice na sluníčku

Když pak nastanou podzimní plískanice, je dobré vybudovat slepičkám venku nějaké závětří, aby se mohly ohřát v kurníku (v něm by rozhodně neměl být průvan), ale zároveň i v pohodě pobýt na vzduchu. Jako dodatečný zdroj energie, když už je trochu sychravo, můžete slepičkám přidat do jídla kukuřičný šrot, na podzim rostou dýně, tak se klidně rozdělte. V mrazech pomohou teplé vařené brambory smíchané třeba s pšeničným šrotem.

Fermentované a naklíčené zrní

Zrní, které prošlo fermentací, má vyšší obsah vitamínů a obsahuje probiotika pro lepší zažívání, navíc jsou živiny ve fermentovaném zrnu dostupnější - tělo je dokáže lépe vstřebat.
Podobné je to při nakličování zrní, semínka si své živiny chrání a uvolní je, až když jsou namočená do vody. Začnou klíčit a vydají ze sebe to nejlepší.

Vejce

Vejce je skvělým zdrojem všech důležitých živin. Vejce můžete dát slepičce, pokud je nemocná nebo oslabená, stačí ho rozklepnou syrové do misky (bez skořápek).

Můžete ho naservírovat i uvařené. Pokud vejce nejíte, nebo jich máte přebytek, udělejte svým holkám míchaná vajíčka a přidejte do nich třeba nějaké bylinky. Je to dobré na posilněnou během chladných měsíců.

Ovesná kaše ke snídani

Oblíbenou slepičí pochoutkou během zimních měsíců je i teplá ovesná kaše k snídani. Ano, stále jsme u tématu slepic a posílení jejich imunity, klidně si ale dejte s nimi. Kaše zasytí a po ránu zahřeje. Stačí smíchat ovesné vločky s teplou vodou (mléko je pro slepice špatně stravitelné, ale vodu můžete případně nahradit troškou jogurtu).

Kromě ovsa a vody můžete do kaše navíc přidat:
Semínka: slunečnicová, arašídy, sezamová
Ovoce: jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rozinky
Zeleninu (nastrouhanou nebo nakrájenou): červenou řepu, kukuřici, česnek, batáty, rajčata
Bylinky a plané rostliny (nasekané): listy pampelišky, bazalku, oregano, petrželovou nať, tymián, skořici
Jako bonus můžete přimíchat třeba moučné červy. Mňam!

Nic ale nepřehánějte, pamatujte, že základem slepičího jídelníčku by měla být vyvážená krmná směs a vše ostatní funguje jako doplněk.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab