Slepice (nosnice) – čím krmit a co jim naopak nedávat

Kdybychom měli vybrat jedno základní pravidlo pro krmení slepic, bylo by to:

Slepice není popelnice

Na tom, co vaše slepičky jedí, rozhodně záleží a to, že je lidé dřív krmili (a někde bohužel ještě stále krmí) jen zbytky z kuchyně, neznamená, že je to tak správně. Pokud jste adoptovali slepičky z velkochovu, tak to jsou nosné hybridy, které jsou na kvalitu stravy a správný poměr přijímaných živin obzvlášť citlivé. Je to z toho důvodu, že byly vyšlechtěny pro co nejefektivnější přeměnu živin přijímaných z potravy na vejce. Tyto slepičky pak mohou reagovat na přemíru dobrot a mlsek (nebo prostě na špatný poměr živin ve stravě) tím, že snášejí vejce s tenkou skořápkou, vzájemně si vyzobávají peří, v případě nedostatku vápníku mohou trpět osteoporózou atp.

Čím krmit

Základem jídelníčku slepice (nosnice) by měla být krmná suchá směs nebo šrot (směs drcených obilovin/luštěnin/zrnin/dalších přísad ve správném poměru). Šrot si lze doma udělat úplně od pídě, je potřeba si ale předem nastudovat, jaké množství čeho do něj patří, důležité je nezapomínat na bílkovinnou složku a vápník.

Většina krmných směsí je navržena jako kompletní slepičí krmivo. Toto krmivo by mělo pokrýt požadavky slepic na přísun všech živin včetně potřebných minerálů a vitamínů.

Pokud budete kupovat hotové krmné směsi, určitě si přečtěte jejich složení a na kvalitě nešetřete. Kompletní krmení pro slepice se prodává buď jako sypká směs, ve které jsou okem viditelné jednotlivé složky, nebo jako granulovaná směs. Vyzkoušejte, co vašim slepičkám více vyhovuje. Slepičky pojídají granule rychleji než sypkou směs, takže je směs zabaví na déle.

Přehled BIO krmiv a GMO FREE krmiv dostupných na českém trhu najdete v tomto textu na blogu.

Kolik krmit

Slepičkám chovaným na volno můžete směs dávkovat ad libitum, tedy dle jejich libosti. Zdravé slepičky se nepřejídají, nemusíte se tedy tolik starat o dávkování. Obezita hrozí v případě, že budete svým holkám dávat příliš dobrot na přilepšenou.

Dávkování kompletní krmné směsi bývá cca 120g/den/1 dospělou slepici, na obalu zakoupeného krmiva by to mělo být uvedeno. Pokud bude mít slepička k dispozici trávu, zeleninu atp., denní dávka směsi bude trochu nižší. Je asi pochopitelné, že krmení jen suchou směsí je dost monotónní jídelníček, slepička sice dostane všechny potřebné živiny, ale jídlo je také o tom dopřát si sem tam něco speciálního. I když najdou slepičky v krmítku vše, co potřebují, stejně se budou celý den procházet a hrabat v zemi a hledat, co by jiného sezobly, jsou tak prostě spokojené a o to jde.

Příjem krmiva souvisí také s teplotou prostředí. Optimální teplota u nosnic je v rozmezí od 10 do 22°C. Při nízkých teplotách dochází k větší spotřebě krmiva. Při teplotách pod bodem mrazu nastává prudký pokles nebo dokonce zastavení snášky.

Myslete také na to, že i v zimě by v kurníku mělo být min. 10°C (pro slepice komfortní teplota), v těch největších mrazech alespoň 4°C.

Slepičí krmítko a skladování krmení

Krmení by nemělo navlhnout, aby nezačalo plesnivět. Pokud bude směs roztroušená po zemi kolem krmítka, bude to pravděpodobně přitahovat hlodavce. Pytle s krmením skladujte v suchu a chladnu.

Pokud máte jen jedno krmítko, dejte pozor, aby některá dominantní slepice nebránila ostatním slepičkám v přístupu k jídlu. Jestli vznikají při jídle šarvátky, dejte slepičkám více krmítek, aby se mohla každá v klidu najíst.

Krmení podle věku

Krmné směsi pro slepice se rozlišují dle věku slepičky na: krmení pro kuřátka, krmení pro kuřice (mladé slepičky před snáškou do cca 20. týdne věku) a krmení pro dospělé nosnice.

Pokud jsou slepičky už starší, snáška se snižuje a časem přestanou snášet úplně, i to je potřeba zohlednit při krmení. Zatímco kuřátka potřebují pro svůj růst dost proteinu, snášející slepice vyžadují podíl proteinu mírně menší, ale potřebují dostatek vápníku. U slepiček seniorek, které už vejce nesnáší, naopak potřeba bílkovinné složky a vápníku klesá, i když samozřejmě není úplně na nule.

Není dobře, když jsou mladé kuřice nebo kuřátka krmena směsí pro nosnice ve snášce, vyšší procento vápníku (až 4%) jim může uškodit.

Potřeba proteinu v různém věku (pro lehké nosné hybridy):

Protein je základní stavební kámen slepičího těla, je nezbytný pro svaly, peří, kosti, kůži atp. a později také pro tvorbu vajec.

Procentuální zastoupení proteinu v krmivu:
věk 0-6 týdnů: 20-24 %
věk 6 až cca 22 týdnů: 16-18 %
slepička snáší: 15-19 %

Šrot

Když už máte trochu krmící praxe, možná zatoužíte vyrobit svým slepicím krmení pěkně na míru. Pozor ale na skladování, pokud vyrobíte vlastní krmné směsi více, je potřeba ji správně uskladnit, aby se vám nekazila a neplesnivěla. Na internetu najdete spoustu návodů, jak takové vyvážené krmivo vytvořit a co by mělo obsahovat. Důležitý je správný poměr bílkovin ku sacharidům, pro nosnice ve snášce dostatek vápníku a také vitamíny a minerály.

Vápník a další minerály

Nosnice ve snášce potřebují dostatek vápníku, protože z něj se pak tvoří skořápka vejce. Pokud má slepice vápníku málo, snáší vajíčka s tenkou skořápkou a může se u ní rozvinout osteoporóza, což přináší vyšší riziko lámavosti kostí. Nadbytek může naopak způsobit tvorbu močových kamenů. Když budete krmit kuřátka a malé kuřičky směsí pro nosnice ve snášce, hrozí pro změnu selhání ledvin.

Vápník je běžně obsažen v hotových směsích pro nosnice. Pokud ve vámi krmené směsi není, nebo si vyrábíte vlastní mix, můžete ho koupit zvlášť ve formě doplňku (NutriMix, Roboran atp.). Slepicím můžete rozemlít nebo nadrtit i jejich vlastní vaječné skořápky (předem usušené). Skořápky se dají usušit v troubě, předem je očistěte od zbytku bílků.

Kromě vápníku potřebují slepice také železo, fosfor, měď, hořčík, draslík, sodík, síru, zinek a další minerály a stopové prvky. Díky tomu mají zdravé a silné kosti (a také díky pohybu) a jejich vajíčka pevnou skořápku.

Grit
Grit potřebuje většina ptáků, protože přijímanou potravu nekoušou, pomocí gritu se potrava v ptačím žaludku narušuje a rozmělňuje. Grit si slepice opatří hrabáním v zemi, takže jestli je chováte ve výběhu, nemusíte grit řešit.

Krmný vápenec nebo drcené mušle slouží nejen jako grit, tedy jako pomocník při trávení, ale také jako zdroj vápníku.

Zelené krmení

Může to být tráva, různé bylinky nebo plevel, který si slepice rádi sezobnou. Saláty všech druhů, pampeliškové listy, nasekané kopřivy.

Zelenina a ovoce

Zeleninu můžete dávat slepicím denně, s ovocem buďte opatrnější, obsahuje dost cukru. Slepičky můžou nasekané slupky od zeleniny, různé zbytky natí z mrkve, petržele nebo celeru, ohryzky, nastrouhanou mrkev, špenát, kapustu, brokolici, cuketu, jablka, meloun. Záleží na sezóně a na tom, co vám zrovna roste na zahrádce. Výjimku tvoří zelené kousky brambor, citrusové plody, avokádo a rebarbora, ty slepicím nedávejte.

Něco navíc
Slepicím můžete zpestřit jídelníček i čistým bílým jogurtem, natural tofu, doma vyráběným neslaným sýrem, hmyzem a na zahrádce sesbíranými slimáky, červy nebo larvami hmyzu.

Co se týče zbytků z kuchyně, tak to s nimi nepřehánějte, osvědčená je vařená rýže, těstoviny, ovesné vločky, vařené brambory, vařená dýně, vařená řepa.

Slepičí “pamlsky“ podávejte jen v omezeném množství, cca 10% celkového příjmu potravy. Slepice žijící jen na zbytcích a dobrotách můžou trpět nedostatkem důležitých živin, je to podobné jako u lidí.

Voda

Jedna slepička vypije přibližně hrnek vody denně, v horku se příjem vody zvyšuje. Slepice pijí vodu průběžně po celý den. Pítko pravidelně doplňujte čerstvou vodou (1x denně) a také ho často umývejte. Pítko by mělo jít rozebrat tak, abyste mohli všechny jeho části pořádně vyčistit a vydesinfikovat. V zimě dejte pozor na zamrzání vody v pítku.

Často se doporučuje do vody Acidomid pro drůbež (složení: minerální látky, elektrolyty, organické kyseliny (mravenčí, propionová, mléčná, octová, citronová a další), vitamín C, extrakty přírodního původu, upravená pitná voda) jako prevence množení patogenních bakterií, plísní a kokcidií. Podobnou službu udělá jablečný ocet, dávkování: 1 čajová lžička na 1 litr vody. Jablečný ocet nedávejte do kovových pítek a podávejte ho jen cca 1 týden v měsíci.

CO SLEPICÍM NEDÁVAT?

Pokud si nejste nějakou potravou jistí, myslete na to, co slepice přirozeně konzumuje. Slepice je pták a ne popelnice. I když jí něco chutná, neznamená to, že je to pro ni vhodné.

Nedávejte slepicím průmyslově zpracované jídlo pro lidi (solené, kořeněné, smažené, sladkosti jako sušenky atp.), pečivo není vhodné ve větším množství. Pokud už ho dáváte, tak trochu, usušené a poté namočené, pozor na plísně.

Slepice nesmí dostávat nic plesnivého, alkohol, kávu, čokoládu, nevařené nebo zelené brambory, avokádo, rebarboru, slupky citrusů, cibuli, pórek, lilek, nezralé rajče. Na plíseň dávejte pozor i při skladování krmiva, kupujte přiměřené množství slepičího krmení a skladujte ho v suchu a chladu.

Zelené krmení ze zahrádky dávejte jen to ověřené nejedovaté. Slepicím nedávejte rostliny chemicky ošetřené.

Maso dávejte slepicím nesolené.

Česnek podávaný ve větším množství ovlivní chuť vajec.

Pozn.: Česnek patří mezi silné přírodní antibiotikum, česneková voda funguje jako přírodní antibiotikum a působí i proti vnitřním parazitům.

Co slepicím nedávat

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab