Nákup správných vajec

Slepicím může pomoci každý při nákupu vajec v obchodě!

Stačí sledovat značení vajec na skořápce. Každé vajíčko je značeno poměrně dlouhým kódem, ale o způsobu chovu informuje hned první číslo. Pokud nechcete vajíčka z klecových chovů, NEKUPUJTE ta vajíčka, která mají jako první číslo v natištěném kódu číslici 3 (1). Následující písmena označují zemi původu vajíčka, CZ je české vajíčko (2), číselný kód informuje o konkrétním velkochovu (3). Producenta si můžete najít zadáním kódu do vyhledávače.

Vajíčko s kódem

Trh je otázkou nabídky a poptávky. Pokud přestanou tisíce rodin kupovat vajíčka z klecových chovů, velkochovy přestanou mít pro taková vajíčka odbyt a omezí počet slepic v klecích!

Jaké jsou tedy možnosti volby (první číslo kódu) při nákupu:

0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení

1 – vejce z volného chovu - objekty s výběhy venku

2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken

3 – slepice v klecích, kde pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4

Písmena za první číslicí kódu informuji o tom, v jaké zemi byla vajíčka slepičkami snesena. Symbol CZ označuje Českou republiku.

Řiďte se vždy kódy na jednotlivých vajíčkách! Nenechte se oklamat reklamními slogany a obrázky na obalech vajec. Výrobci se snaží maskovat informace o klecovém chovu velkými barevnými texty typu: super čerstvá, kvalitní, chov na podestýlce, milujeme vejce atd. Také obrázky šťastných slepiček na trávě vůbec neznamenají, že slepice, které vajíčka snesly, někdy viděly trávu. Podrobnější popis rozdílů mezi jednotlivými chovy nosnic najdete v sekci Velkochovy.

Obal na vejce

Kontrolujte tedy kód na vajíčkách, ten žádný producent nemůže měnit, jak se mu zachce. I tady platí staré české přísloví: důvěřuj, ale prověřuj. A otevřít krabičku je přeci tak snadné.

My doporučujeme kupovat vajíčka s označením 0 nebo 1 (ekologické a volné chovy). Ano, jsou dražší, ale obvykle i kvalitnější. A pokud máte možnost, kupujte nejlépe vajíčka z kvalitních domácích chovů. Slepice zavřené v klecích a halách si samy nepomohou. Naopak, vy máte možnost volby, vy máte možnost jim pomoci!

Nemáte přístup k těm správným vajíčkům? Přidejte se do facebookové skupiny Domácí vejce (nejen) od sousedů - prodej a koupě. Třeba tam najdete svého nového dodavatele vajíček od šťastných slepiček.

Pokud se chcete dozvědět o vajíčkách něco více, stáhněte si náš informační letáček.

Vajíčka leták

Průměrná tříčlenná rodina spotřebuje za rok cca 735 vajec. Slepice ve velkochovu snese za rok cca 245 vajec. Změnou svých nákupních preferencí tak může každá taková rodina ročně ovlivnit život minimálně 3 slepičkám!

Veselé slepičky

Mapa prodejců dobrých vajec

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab