Odpovědi na vaše nejčastější dotazy

Slepic ve velkochovech jsou miliony, můžete zachránit všechny?

V ČR se chová pro vajíčka v klecových velkochovech téměř 5 milionů slepic. Všechny tedy bohužel zachránit nemůžeme. Zachránit jich můžeme jen tolik, na kolik máme personální, finanční a materiální kapacity, případně kolik bude zájemců o následnou adopci. Ale každá takto zachráněná slepička zachrání i několik dalších. Slepice, původně poslaná velkochovem na smrt, dává v rodinném chovu ještě několik let vajíčka a omezí tak nutnost jejich nákupu ve velkochovu. Čím více takových rodinných chovů bude, tím více velkochovům klesne odbyt a zavřou do klecí méně nových slepic.

Proč děláte takovou akci, když si lidé mohou slepice ve velkochovu koupit sami?

Ano, to je pravda. A pokud to udělají a dají slepičkám šanci, je to skvělé. Naše kampaň Slepice v nouzi není jen o adopci, ale také o osvětě a poradenství. Chceme propagovat domácí chovy slepic a ukázat váhajícím, že takový chov nemusí být nevzhledný smradlavý kurník a zničený výběh pro slepice, ale že slepice jsou fajn společníci a osobnosti s překvapivou inteligencí (pokud dostanou šanci ji projevit). Pro spousty lidí je komplikované hledat nějaký velkochov a jet si tam ve chvíli, kdy zrovna vyprodávají neperspektivní slepice. Nerozumí tomu a tak se o to raději ani nepokusí. My jim můžeme posléze i poradit, jak se o takové nově adoptované slepičky postarat.

Chci vám pomoci zachraňovat slepičky, ale nejsem vegan ani vegetarián...

Neposuzujeme lidi podle toho, zda jí čí nejí maso, ale podle toho, jaký mají vztah ke zvířatům a k přírodě jako celku. Každý člověk ochotný pomoci dle svých možností i schopností je vítán. Na první místo vždy klademe prospěch zvířete, nikoliv naše vlastní pocity a předsudky. Ale je pravdou, že jsme přesvědčeni o tom, že míra konzumace živočišných produktů v dnešním vyspělém světě dávno přesáhla únosnou mez a její omezení by lidstvu prospělo jak ze zdravotních, tak ekologických důvodů, o životní pohodě chovaných zvířat nemluvě.

Mám zahradu a rád/a bych slepičkám z velkochovu poskytl/a domov. Co pro to můžu udělat?

To je skvělé. Tahle zvířata vám budou za novou šanci neskonale vděčná a jejich adopcí jim moc pomůžete. Slepičky můžete zakoupit přímo ve velkochovu nebo je adoptovat při našich "záchranných akcích".

Říkáte, že jste neziskový projekt, ale za každou slepičku, kterou si někdo adoptuje, chcete 50 Kč. Není to nemorální? Přímo ve velkochovu ji koupím za 30 Kč...

Ano, při adopci vybíráme dobrovolný příspěvek 50 Kč za každou slepičku. Důvodů je několik. Za prvé, velkochov nám slepice zadarmo nedá, musíme je také vykupovat. Za druhé, do velkochovu si musíme pro slepičky dojet, do něčeho je naložit a nějak dovézt na domluvené místo předávky. Za třetí, organizace a propagace takové adopce a hledání nových zájemců taky něco stojí. A musíme dodat i za čtvrté, ta platba je i trochu pojistka pro případ, že by někdo chtěl slepičku zdarma na svůj nedělní oběd. Velkochovu je to při prodeji jedno, nám ne. I proto je ten poplatek o trochu vyšší než přímá koupě ve velkochovu. Každopádně nic z takto i jinak získaných peněz nejde na naše platy, vše děláme po pracovní době, zadarmo, proto, abychom pomohli slepičkám. Pokud se někomu zdá moc hradit 50 Kč za živého tvora, který mu může x let snášet vajíčka a nebo i jen prostě dělat milou společnost na zahradě, je lepší si slepičku raději s námi neadoptovat. Není nic horšího, než když slepička půjde z hrozných podmínek velkochovu do podobných podmínek malochovu.

Bydlím v bytovce a tak adopce slepic u mě nepřipadá v úvahu. Přesto bych rád pomohl finančně. Lze to a pošlete mi pak potvrzení pro daňové účely?

Každá koruna se hodí a bude využita na různé formy pomoci slepicím. Naše číslo "slepičího" účtu je 265411446/0300. Potvrzení pro daňové účely vám samozřejmě rádi pošleme na vyžádání. Předem děkujeme.

Tím, že slepice z velkochovu vykoupíte, podpoříte velkochov a majitelé si příště pořídí více slepic. Proč to děláte?

Tak to není. Pokud slepici nezachráníme před smrtí, pošle ji velkochov na porážku a následně skončí obvykle v konzervách. Velkochov tedy peníze dostane v obou případech. Buď ji prodá do konzerv = její smrt a nebo ji prodá nám či přímo zájemcům = její druhá šance. V obou případech je získaná částka pro velkochov jen třešničkou na dortu. Hlavní příjem má z prodeje vajec. Naopak by se dalo říci, že pokud adoptované slepice budou několik let snášet, tak jejich nový majitel nebude několik let kupovat vajíčka z velkochovu a poptávka po takových vajíčkách z velkochovu klesne = nižší počet slepic ve velkochovech. Když to hodně zjednodušíme, tak jedna vykoupená slepice může klidně zachránit minimálně jednu další, kterou si velkochov nepořídí, protože na její vajíčka nebude mít odbyt.

Rád bych si slepičky pořídil, ale mám obavy, zda není jejich chov náročný a zda to zvládnu. Nikdy jsem slepičky neměl.

Jednou to musí být poprvé :-) Ne, vážně, slepičky jsou poměrně nenáročná zvířata. Ale jako každé zvíře, něco ke svému životu potřebuje. Rady pro začátečníky, zkušenosti chovatelů a další zajímavosti o slepicích naleznete v sekci Chov na dvorku.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab