Proč moje slepice snesla měkké vejce?

Měkká skořápka je problém, který řeší majitelé slepiček poměrně často. V diskuzích se pravidelně objevuje dotaz, čím je to způsobené a co se s tím dá dělat. Odpověď není tak jednoznačná. Jednou z lépe řešitelných příčin může být špatné složení potravy, tedy nevyvážený poměr všech přijímaných živin. Vejce s měkkou skořápkou se také vyskytují častěji u nosnic na začátku nebo na konci snášky (u mladých kuřiček nebo starších slepic), zvláště u hybridů.

Měkká skořápka vejce

Seznam nejčastějších příčin měkkých nebo chybějících skořápek:

Slepice snáší vejce příliš rychle

Zní to možná zvláštně, ale lidská nenasytnost vytvořila slepice, které snášejí jedno vejce za druhým. V komerčních velkochovech snáší slepice až 1 vejce denně, jelikož se vaječná skořápka tvoří přibližně 24 hodin, pokud snese slepice další vejce v kratším intervalu, skořápka může být nedokončená. Příklady různých takových jiných vajec můžete najít na našem webu spolu s fotografiemi. Vejce může být bez skořápky (jen s tenkou membránou), s měkkou skořápkou, nebo naopak s přebytkem kalcia, to když se tvoří skořápka pro změnu déle.

Horké letní dny

Tenká skořápka nebo vejce úplně bez skořápky mohou mít příčinu ve vysokých teplotách a v tom, že slepice v horku více pijí a méně jedí. Menší příjem živin v krmení znamená méně materiálu pro tvorbu skořápky.

Nedostatek živin ve stravě

Nosnice (především nosné hybridní slepice) jsou šlechtěné tak, aby krmivo přeměňovaly co nejefektivněji na vejce. To znamená, že jejich organismus využívá krmení tak, že i menší odchylka se může promítnout do kvality vajec. Proto často zdůrazňujeme, že je vhodné používat kvalitní krmnou směs pro nosnice, která obsahuje správný poměr všech živin. Není to tedy o tom, že bychom měli nějakou dohodu s výrobci krmiv, ale jde o to, aby slepičky našly v potravě vše potřebné pro svůj správný vývoj a také aby snášením vajec nečerpaly živiny ze svého těla (z kostí atp.).

Kvalita skořápky je ovlivněna především vápníkem, pokud si vyrábíte směs pro svoje slepičky sami, je potřeba myslet i na obsah minerálů a vitamínů, v kupované kompletní krmné směsi už by mělo být vše obsažené.
Pro tvorbu skořápky je důležitý vápník, fosfor, mangan či vitamín D3.

Laďka radí: Levný vápenec (jemně mletý, krmný) lze koupit po pytlích ve vápencových lomech (stojí zlomek toho, co se prodává ve zverimexu); já ho takto nakupuju v lomu v Petrovicích (vydrží mi to pak do krmení spoustu let) - navíc se tento vápenec dá dobře využít také na posypání povrchů, třeba hnízd nebo konců bidýlek, když tam řádí čmelíci (udusí je to; funguje to podobně jako drahá křemelina); jako přídavek do podestýlky navíc mletý vápenec omezuje zápach.

Vitamín D3

Slepice potřebují pro život dostatek makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků), minerálů a vitamínů. Vitamín D3 je důležitý pro správný metabolismus vápníku a fosforu, díky tomu mají slepičky silné kosti a jsou schopné tvořit pevné vaječné skořápky. Vitamín D3 si slepičky vytvoří díky pobytu na sluníčku, nebo ho přijímají skrz potravu či různé minerální doplňky.

Slepička už je starší

Některé slepice snášejí s přibývajícím věkem více měkkých vajíček, děje se to cca kolem věku slepice 4 až 5 let. Když proběhne vše v pořádku, slepička přestane postupně snášet a může si užít ještě pár let bez zátěže v podobě tvorby vajíček.

Slepice s nadváhou

Jakkoliv to může znít zvláštně, i slepice, podobně jako jiní domácí mazlíčci, mohou trpět nadváhou. Kvůli tomu se u nich někdy zastaví tvorba vajec, nebo vznikají vajíčka s nekvalitní skořápkou. Není to ale o tom, že by se snad slepice celý den válely u krmítek a cpaly si volátka jako bezedné, jde spíš o správné složení potravy.

Pokud krmíte jen drcenou pšenicí a kukuřicí, tak tyto obiloviny obsahují hodně sacharidů. Kukuřice jde dost na tloušťku, tuk se ukládá jak v kůži, tak i jako vnitřní tuk kolem orgánů, což je ještě škodlivější. Kukuřice je dobrý sluha, co se týče třeba výhřevnosti v zimě. Jedné slepici stačí hrstka kukuřice na den mimo hlavní krmivo, a to jen v zimním období, aby měla energii na zahřátí.

Něco podobného se může dít, když krmíte převážně zbytky z kuchyně, nemáte pak přehled, kolik čeho slepice snědí a může se stát, že něčeho mají nadbytek a něco jiného se jim nedostává. Zbytky z kuchyně a další dobroty by neměly přesáhnout 25% celkového příjmu potravy, většinu by měla tvořit kompletní krmná směs a něco si slepičky samozřejmě najdou hrabáním ve výběhu.

Stres

Ten může být způsobený šikanou nebo celkovou nepohodou v hejnu.

Laďka radí: Slepička, která snáší vajíčko s měkkou skořápkou, může mít problém s jeho snesením (potřebuje mít "soukromí", aby to ze sebe v klidu dostala; někdy z ní může viset cár blány z toho vajíčka, pak opatrně pomaloučku vytáhnout). Když se to stane výjimečně, nic se neděje, když opakovaně, je potřeba to řešit (chyba v krmení a nebo to ukazuje na zánět vejcovodu). Občas to také sleduji u slepiček krátce po "vyskladnění" z velkochovu. To se naštěstí brzy samo srovná, jen co se holky uklidní.

 

Další možné příčiny:

Pokud slepice snáší měkká vajíčka pravidelně a všechny výše uvedené důvody jste vyloučili, další z příčin může být:

zánět vejcovodu
nemoci jako ptačí chřipka, infekční bronchitida, adenovirová salpingitida drůbeže, Newcastleská choroba
špatné vstřebávání vápníku

 

Zdroj fotografie: poultrykeeper.com

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab