Slepičí výběh

Výběh je pro slepici velmi důležitá věc! Natož pak u slepic adoptovaných z velkochovu, které první rok života strávily pouze v kleci nebo v hale bez přirozeného světla, čerstvého vzduchu, slunce a bez možnosti hrabání v trávě. Výběh je symbolem znovunabyté a tolik důležité svobody pohybu.

Výběh je pro slepice celý svět. Kurník je potřebné zázemí, místo pro noční hřadování a snášení, jeho správné rozvržení je důležité. Výběh je pak prostor, kde se slepičky pohybují většinu aktivního dne a dějou se tam ty společensky nejdůležitější věci.

Většinu aktivního času tráví slepice hledáním a příjmem potravy. I když mají plné krmítko a mohly by se najíst a zbytek dne se povalovat pod stromem a trávit, tak dlouhé lenošení není jejich styl. Hrabání dělá slepice slepicemi a spolu s ozobáváním předmětů neslouží pouze k získávání potravy, ale i k získávání informací o prostředí, ve kterém slepice žije, tedy pro jeho monitoring. Slepičí schopnost obstarat si část potravy vlastním přičiněním se nazývá shánlivost (shánčlivost) a u jednotlivých plemen slepic se liší míra shánlivosti.

Pokud mají slepice přístup do dostatečně velkého venkovního výběhu, mohou denně nachodit až 2,5 kilometru. Díky takové fyzické aktivitě jsou slepice zdravější a klidnější.

JAK BY MĚL VYPADAT VÝBĚH PRO SLEPICE?

Velikost výběhu:

Minimální plochu pro výběh doporučujeme 4 metry čtvereční na jednu slepici, ale čím více, tím lépe, a to především z toho důvodu, že pokud je výběh malý, slepičky ho brzy celý prohrabou. Dostatečně velký výběh je důležitý také proto, že se submisivní slepičky mohou ukrýt před těmi dominantnějšími. Z toho důvodu je dobré dávat slepičkám krmení a pití na více míst, aby ty dominantnější netrápily plaché jedince hlady a aby měl každý člen hejna přístup k jídlu a vodě.

Slepice výběh

Prodávají se kurníky, které jsou vyrobené rovnou se slepičím výběhem. Pokud pomineme kvalitu kurníku, která nemusí být úplně dobrá (vybírejte pečlivě, levné sestavy z překližky se brzy rozpadají), tak pouze takovýto malý výběh považujeme za dočasné řešení, kdy je potřeba slepičky pravidelně vypouštět z tohoto menšího výběhu do většího nebo rovnou na celou zahradu (dobře oplocenou).

Pokud máte jen malou zahradu, pořiďte si slepic raději méně. Slepice je pták hejnový, ale i tři slepičky budou stačit. V kurníku se mohou slepičky trochu uskromnit, ale výběh by měl být dost prostorný, aby byly vaše holky v pohodě a spokojené.

Mobilní výběh:

Výběh, který můžete posouvat, je šikovná věc, protože slepičky jednu část pozemku vyhrabou a vy je pak posunete o kousek dál, aby se vyzobaná plocha mohla trochu vzpamatovat. Tenhle systém funguje i v případě mobilního kurníku.

Dobře se dá přesouvat systém elektrického ohradníku. Není tedy tak vysoký, jako třeba klasický plot (síť má na výšku jen kolem 110 cm), ale má zabodávací sloupky, takže se dá vytáhnout ze země a přesunout o kus dál. Elektrický ohradník může být napájený buď solárním panelem nebo ze sítě. Je to taková skládačka napojená na elektrický proud, elektřina slouží především k ochraně před predátory. Pozor na přelétávání plotu.

Elektrický ohradník

Pokud máte velkou oplocenou zahradu a na ní jen pár míst (třeba záhonky s plodinami), které potřebujete ochránit, můžete oplotit rostliny místo toho, abyste oplotili slepice.

Ochrana před predátory:

Stejně jako by měl být kurník zabezpečený před predátory, i výběh musí být odolný proti liškám, kunám a dalším tvorům, kteří už si brousí zuby na vaše nové hejno. Pletivo výběhu musí být dostatečně husté a pevné, aby jím nikdo neprolezl. Plot by měl být zabezpečený také proti podhrabání nebo přelezení. Podhrabání můžete vyřešit zapuštěním pletiva do země nebo ohnutím pletiva u země směrem ven. Může pomoci také lanko s elektřinou, které se umístí buď k zemi - cca 15 cm nad terén (proti podhrabání) nebo na vrch plotu (proti přelezení).

Ochrana proti podhrabání

Pokud u vás žijí dravci nebo už jste měli s nějakým dravcem zkušenost, můžete část nebo celý výběh zasíťovat. Buď si postavíte voliéru, nebo si vztyčíte sloupky, na které upevníte síť nad výběh.

Liška vám může ulovit slepičky přes den i v noci, lišky jsou odhodlané, neúnavné a vytrvalé. Je potřeba mít dobře zabezpečený kurník (slepice na noc zavírat, zabezpečené větrací otvory, pravidelně kontrolovat stav kurníku) a zajistit výběh proti podhrabání a plot proti přelezení. Automatická dvířka vám usnadní starosti s vypouštěním a zavíráním slepic, nemusíte se bát, že svoje slepice zapomenete zavřít a nějaký predátor toho využije. Doporučujeme také pravidelně kontrolovat pletivo a okolí výběhu, jestli už neproběhl nějaký pokus dostat se k vašim slepičkám.

Dravec po sobě často zanechává mrtvou oklovanou slepici a spoustu slepičího peří okolo. Před dravci se můžete ubránit zasíťováním celého výběhu, možná ale bude stačit zasíťovat jen část – třeba tu, kde se slepičky nejčastěji pohybují (okolo krmítka atp.). Dravci útočí přes den, pokud zaútočí jednou, je pravděpodobné, že se brzy vrátí. Jako strážce hejna může fungovat kohout, doporučujeme ho ale až od určitého množství slepic. Kohouti umí včas upozornit na blížící se nebezpečí, dají hejnu signál, aby se běžely slepičky schovat, a spustí povyk, kterým můžou dravce odradit. Strážcem hejna může být i pastevecký nebo jiný pes, nebo zvíře, které už svou velikostí ptáky od útoku odradí.

Zasíťování výběhu

Více tipů na ochranu hejna najdete na našem blogu v textu Ochrana slepic před predátory. I když máte třeba pocit, že u vás žádní predátoři nežijí, nejspíš se s příchodem slepic na zahradu objeví. Slepičky jsou proti predátorům poměrně bezbranné, vaším úkolem je zajistit, aby byly i ve výběhu v bezpečí.

Materiál na zemi ve výběhu:

Základem je zařídit, aby se ve výběhu nehromadila voda, můžete do něj umístit nějaké vyvýšené plochy odsazené od země. Pokud už je výběh zdevastovaný, můžete ho vyplnit nějakým přírodním materiálem (dřevěné peletky, štěpka, písek...), který pokryje povrch a slepičky si v něm budou moci hrabat. Materiál bude ale nejspíš potřeba za čas vyměnit, protože degraduje a mísí se s výkaly.

Materiál výběhu je důležitý také kvůli slepičím pařátkům, třeba na betonu se nedá moc dobře hrabat a slepičky můžou mít z tvrdého povrchu otlaky. Místa, která nemoknou ani nevlhnou, můžete pokrýt nasekanou slámou.

O tom, jak uspořádat výběh tak, aby se neproměnil v bažinu si můžete přečíst v článku Jak na bahno ve slepičím výběhu.

V zimě sucho v létě stín:

Výběh by neměl být plný bahna, protože v blátě se více drží různé nemoci. I když bláto slepičkám třeba nevadí, je lepší se mu ze zdravotních důvodů vyvarovat.

Ve výběhu by mělo být v létě místo, na které dopadá stín. Může to být třeba prostor pod kurníkem, ale ještě lépe třeba nějaký strom, keř nebo jen natažená plachta. Uvidíte, že až bude slepičkám velké vedro, budou posedávat právě ve stínu.

Stín ve výběhu

V zimě se naopak hodí nějaké závětří nebo rovnou přístřešek, pod kterým nebude ani bláto, ani sníh a do kterého můžete nahrnout suchou slámu, aby byl povrch příjemný i pro slepičí nohy.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab