Problémy s voletem

Slepičí vole je něco jako slepičí nákupní košík, co slepička během dne sezobne, to se v něm nahromadí. Když chováte slepice, tak jedním z možných zdravotních problémů bývají právě záležitosti kolem volete. V následujícím textu si povíme o třech nejčastějších potížích s voletem a jak je poznáte.

Zdravé slepičí vole

Abyste lépe rozeznali zdravé a nemocné slepičí volátko, doporučujeme vzít svoje slepičky občas do náruče a vole jim prohmatat. Tak si nahmatáte vole, které je v pořádku, i když se v průběhu dne mění (podle množství uskladněné potravy). Pak lépe poznáte, když bude mít slepička nějakou potíž. Může pomoci také srovnání zdravého volete u zdravé slepičky a změněného volete u nemocné slepičky.

Zdravé vole nakrmené slepičky je na omak jako takový pytlík vyplněný krmením, které je ale nasáklé vodou. Většinou cítíte, že potrava uvnitř má nějakou strukturu.

Vole se nachází na přední straně hrudníku slepice mírně napravo od středu (z pohledu slepice), objem volete je cca 45 ml, čím je plnější, tím je výraznější. Dobře je to vidět u slepiček, které jsou z velkochovu zatím neopeřené, prázdné vole má velikost cca golfového míčku (ale není tak pevné). Během dne, jak se slepice krmí, se může vole zvětšit až do velikosti menšího pomeranče. Přes noc se vole zase vyprázdní, slepice odpočívá a potrava se posune dál do žaludku, kde je rozmělněna. Ráno před krmením by mělo být vole prázdné, pokud tomu tak není a jste si jistí, že slepička přes noc nic nejedla, velmi pravděpodobně jde o nějaký problém.

Slepice anatomie

Ucpané/tvrdé vole

Tvrdé, tedy ucpané vole znamená, že se ve voleti nahromadila hmota, která nemůže být strávena a nepostupuje dál do žaludku. Může jít o pevná stébla trávy, nebo třeba provázek, chlupy nějakého zvířete, kousky cizích nestravitelných předmětů atp. Ve voleti může vzniknout velký chuchvalec, který plně nebo částečně zamezí průchodu potravy.

Jestli není překážka zatím moc velká, může pomoci čajová lžička rostlinného oleje a jemná masáž (2-3 x s odstupem několika hodin). Dejte slepičce jen vodu, aby se ucpávka dál nezvětšovala. Pokud problém do 24 hodin nezmizí a pohmatem je stále cítit to samé, doporučujeme vyhledat nějakého veterináře. Na veterině vole otevřou a vyčistí, případně doporučí další léčbu.

Jak moc je vole ucpané se dá zjistit i podle hovínek, pokud slepice nekaká, vole už bude pravděpodobně úplně zablokované a je potřeba ho co nejrychleji uvolnit. Slepička s tvrdým voletem strádá a může zemřít na podvýživu.

Tip od Laďky: TVRDÉ VOLE (hlavně u nových slepiček, které mají tendenci se při první příležitosti přežrat) - přecpe si vole, pak je schlíplá někde v koutě. Osvědčilo se mi prostě ji vzít do náruče a třeba 2 minutky volátko s citem masírovat (nejdřív zlehka, po chvíli, když to povolí, i více). Pipce se viditelně rychle uleví.

Tvrdé vole - prevence

Jako prevenci doporučujeme nedávat slepičkám trávu tak, že jim hodíte celá posekaná stébla, lepší bude, když si trávu sami ozobou, nebo jim zelené krmení na drobno nasekejte. Uklízejte jim také pravidelně výběh, aby v něm nebyly předměty jako provázky, drobné kousky plastu atp. Prostě nic nestravitelného, co by přitahovalo slepičí pozornost a mohlo se jevit jako vzácná delikatesa.

Slepička Eliška a obsah volete vyjmutý během operace:

Slepice ucpané vole

Měkké vole

Pokud mluvíme o měkkém voleti, máme na mysli vodnaté vole, ve kterém kvasí potrava, potrava se hromadí, často v něm vznikají plyny, takže může být i trochu nafouklé.

Příčinou měkkého volete může být špatná strava (např. plesnivé, zkvašené nebo jinak zkažené krmivo, krmení velkým množstvím pečiva...), jde o nerovnováhu bakterií, přemnoženy jsou ty nežádoucí a trávení pak neprobíhá tak, jak by mělo. Nejčastěji to jsou přemnožené kvasinky. Měkké vole se může přihodit i po léčbě antibiotiky, kdy prostě není ve voleti správné složení mikroflóry, na to jsou jako prevence dobrá probiotika pro ptáky. Měkké vole může být také přidruženým problémem, který má jinou příčinu než přímo ve voleti (může jít o problém někde dál v trávicím traktu, začervení, infekci atp.).

Měkké vole je na pohmat plné zvláštní hmoty, když slepičce otevřete zobák, může být cítit nepříjemný zápach. Ve vážných případech už jen to, že slepičku zvednete a stisknete vole, vyvolá vytékání tekutiny ze zobáčku. To už je slepička často na první pohled špatná a nemá zájem o jídlo. Nechutenství je jedním z příznaků měkkého volete, protože vole je vlastně stále plné, ani přes noc se nevyprázdní.

V počáteční fázi může pomoci na 24 hodin odebrat jídlo a pití a napájet slepičku vodou s jablečným octem. Po 12 hodinách od poslední dávky octové vody můžete slepičce podat vlažnou vodu s trochou krmiva. Je to ale jen nouzové řešení, když nezabere během jednoho dne, je potřeba vyhledat odborníka.

Tip od Laďky: MĚKKÉ VOLE - méně časté, zato kdykoliv (nejen, když přijedou "nové holky") - zase schlíplá pipka, volátko je takové polonaplněné, na pohmat jakoby mazlavé, tvarohovité. I tady se mi osvědčila masáž, ale pipce se neuleví hned. Potřebuje klid a dietku.

Měkké vole - prevence

Základem je správné krmení, slepice není popelnice, takže se vyhněte různým domácím šmakuládám ze zbytků lidského jídla. Preventivně můžete svým slepičkám dávat do vody jablečný ocet (1 čajová lžička octa na 4 litry vody). Slepičí krmnou směs skladujte v suchu a chladu. Krmení ležící delší dobu na zemi ve výběhu se může kazit (kvasit nebo plesnivět) a může po konzumaci způsobit zažívací potíže. Slepice by měly mít k dispozici dostatek gritu, který napomáhá při trávení, pokud jsou ve výběhu, tak určitě mají, jde tedy jen o nějaké přechodné fáze, kdy chováte slepičky dočasně v uzavřeném prostoru. Po přeléčení antibiotiky je vhodné nasadit probiotika. Měli byste také pravidelně čistit slepicím krmítka a pítka, aby se v nich stará potrava nekazila.

Slepice sedí na zemi

Povolené vole

Tímto problémem můžou trpět starší slepice, může jít o dědičnou záležitost, ale může se objevit také po zanedbaném ucpaném voleti, jak se to stalo slepičce Elišce. Ta žila delší dobu s poměrně velkým cuckem ve voleti, ten byl sice nakonec úspěšně odstraněn, ale vole už se nevrátilo do své původní podoby. Vole je pořád trochu větší (vytahané) a nesmrskává se tak, jak by mělo, svaly jsou už prostě narušené a trvale povolené. Jídlu trvá déle, než projde voletem dál do žaludku, tím pádem má tendenci ve voleti kvasit.

Může pomoci, když budete slepičce dávat jen menší množství jídla, ale častěji. Pokud máte ale hejno slepic dohromady, není to dobře proveditelné. Slepice s větším volátkem mají tendenci se víc nacpat, ale to jim bohužel moc nesvědčí. V zahraničí se prodávají takzvané slepičí podprsenky. Je to taková podpora pod volátko, aby lépe drželo tvar a potrava v něm nezůstávala moc dlouho. Pokud umíte šít, můžete si něco takového vyrobit i doma. Otázkou je, jestli to vaše slepička na těle snese, ale za pokus to stojí. Na webu backyardchickens.com jsem našla zajímavý příběh, kde to slepičce pomohlo a často se tahle podpora při povoleném voleti doporučuje.

Slepičce Elišce pomáhají na povolené vole kapky Emanox PMX, jde především o zajištění lepšího trávení a vyhnutí se kvašení potravy ve zvětšeném voleti, není to tedy řešení příčiny, ale spíš spojených komplikací.

Takhle nějak může vypadat takzvaná slepičí podprsenka (zdroj backyardchickens.com):

Slepice podprsenka

Na závěr ještě připomenutí hlavního pravidla: slepičí vole by mělo být večer naplněné a ráno před snídaní prázdné, za cca 8 hodin, co slepičky odpočívají, by měla všechna nashromážděná potrava z volátka zmizet a přesunout se do žaludku a pak dále do střev. O tom, jak funguje slepičí trávicí ústrojí, si můžete přečíst v textu Zdravé hovínko.

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab