Blog

Jak pomoci slepičkám přečkat zimu v pořádku

ZPĚT

Slepice, stejně jako jiní ptáci, se chrání před zimou vrstvou peří a vzduchu (drobné vzduchové kapsy), která jim na těle vytváří ochrannou izolaci. Při hřadování si slepice schovávají pod peří i pařátky, nebo si do peří zanoří zobák. Slepice tvoří skupinky a v noci spí těsně vedle sebe, díky tomu přicházejí o méně tepla, než kdyby měly mezi sebou rozestupy. I tak je ale každá zima s teplotami pod nulou pro vaše slepice výzvou, nízké teploty prověří zdravotní stav vašeho hejna.

Co se týče málo opeřených slepic a slepic, které si adoptujete v zimních měsících, těm se podrobněji věnuje článek o adopci slepic v zimě.

Jak pomoci slepičkám přečkat zimu v pořádku?

Teplo kurníku

Největším narušitelem slepičího pohodlí je průvan a vlhkost.

V kurníku by nemělo táhnout, ale měl by být zároveň dobře větraný, aby se nahromaděná vlhkost nesrážela na hřebínkách slepic a nedocházelo k omrzlinám. Výměna vzduchu je tedy žádoucí, ale nemělo by to být formou “foukané“. Průvan vzniká netěsnostmi v kurníku a můžete ho ovlivnit také umístěním kurníku v rámci pozemku, větší pohoda bude v závětří. Správné větrání znamená, že vzdušná vlhkost stoupá automaticky do výšky a tam by se měla ideálně otvorem dostat mimo kurník. Kurník by tedy neměl být vzduchotěsný. Kromě vlhkosti by se v něm pak hromadil i čpavek uvolňující se ze slepičích výkalů.

V zimě můžete do kurníku přidat dodatečnou vrstvu podestýlky. Je důležité, aby byla suchá. Jestli tráví vaše slepičky v zimě v kurníku více času (často to tak bývá), bude potřeba podestýlku častěji kontrolovat a měnit za novou (čistou a suchou).

Zdravým plně opeřeným slepicím stačí, aby teplota neklesla pod 4°C. Naopak, pokud by byly ve velkém teple, rozdíl teplot mezi kurníkem a výběhem by jim uškodil.

Pokud máte v kurníku zavedenou elektřinu, můžete svým slepičkám přes den svítit žárovkou, ta sama o sobě vytváří teplo, nebo jim můžete prostor temperovat pomocí olejového radiátoru. Pozor ale na bezpečnost.

Zimní krmení

Většina slepiček chovaných v domácím prostředí si dává na zimu pauzu od snášení. Je to tak dobře, protože snášení vajec je energeticky náročné. Při tvorbě vajec je důležitou živinou protein, na zahřátí v zimě jsou ale vhodnější karbohydráty (sacharidy). Pokud dáváte svým slepičkám jen omezený denní příděl krmiva, v zimě ho bude potřeba navýšit.

Slepice si díky energii z potravy udržují správnou tělesnou teplotu. Bude stačit pokračovat v krmení směsí pro nosnice, můžete k tomu ale přidat i něco navíc “na zahřátí“. Když klesnou teploty pod nulu, vaše holky to určitě ocení.

Slepice krmení zima

Osvědčená je třeba drcená kukuřice, kterou podáte slepičkám cca hodinu před spaním.
Můžete jim připravit i teplé vařené brambory smíchané se šrotem.
Dalším tipem je třeba ovesná kaše, nedělejte ji ale s mlékem, ovesné vločky rozmíchejte jen v teplé vodě. Do kaše můžete přidat i další věci na přilepšenou.
Pokud chováte nosné hybridy, všechny tyto pokrmy by měly být jen jako doplněk k základní krmné směsi.

Nezamrzající voda

Slepice konzumují vodu v malých dávkách během celého dne, v zimě to může být docela výzva ochránit vodu před zmrznutím, aby byla slepičkám k dispozici od rána až do večera.

V kovové nádobě zamrzá voda rychleji, pokud zvolíte černé plastové vědro, které dáte na místo, kam svítí během dne sluníčko, voda bude mrznout pomaleji. Další možností je obalit nádobu s vodou v nějaké izolující vrstvě. Když do vody vložíte "plovák" (třeba několik pingpongových míčků), bude to čeřit hladinu, ta bude v pohybu a také to trochu zpomalí proces zamrzání.

Všechny uvedené tipy se spojují v tomto videonávodu na "udělej si sám" izolované pítko.

Voda pro slepice v zimě

Každá otevřená vodní plocha je nebezpečná pro volně žijící živočichy, za nás doporučujeme opřít do vody ještě třeba prkýnko, aby se vám ve vědru nikdo neutopil.

Pokud máte do kurníku zavedenou elektřinu, můžete si samozřejmě pořídit vyhřívací podložku pod napáječku nebo přímo vyhřívanou napáječku nebo misku. Každé elektrické zařízení ale znamená určité nebezpečí požáru, vyhřívané podložky a misky nedoporučujeme z bezpečnostních důvodů používat uvnitř kurníku.

 

Autorka článku: Markéta Nováková, 2021

zdroj fotografie: www.fresheggsdaily.blog

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab