Blog

Slepičí nohy v zimě

ZPĚT

Je vám zima už jen z pohledu na vaše slepice, jak si to pochodují “na boso“ sněhem? Příroda nadělila ptákům peří, aby je uchránila od mrazu, ale co nohy? Netáhne slepicím na nohy? Nestudí je chůze po zamrzlé půdě? Neměli bychom jim okamžitě uháčkovat nějaké vlněné papuče?

Příroda samozřejmě nenechala nic náhodě, takže i když vypadají slepičí nohy poměrně zranitelně, všechno je tak, jak má být.

Slepice mají přirozeně chladnější nohy, protože krev, která proudí od srdce, se postupně ochlazuje, a zpět směrem k srdci se naopak otepluje. Zní to možná trochu zvláštně, ale můžete si to představit jako takový výměník. Teplá krev, která jde směrem k nohám, se ochlazuje o chladnější krev, která stoupá z nohou nahoru k srdci, a naopak.

I když mají ptáci stálou tělesnou teplotu, jejich nohy jsou znatelně chladnější. Základní ptačí fintou, jak udržet své nohy v teple, tedy je: nemít je teplé.

Slepice na sněhu

Pokud byste chtěli pro pařátky svých slepic v zimě něco udělat, můžete svému hejnu vyrobit nějaké závětří, které vystelete slámou, nebo dáte na zem dřevo (prkna, palety), které nebude tak studené jako zmrzlá půda. Letos napadlo někde docela dost sněhu a další se ještě stále sype, takže když odhrnete slepicím ve výběhu uličku, kterou vystelete třeba slámou nebo hoblinami, bude to pro vaše slepičky trochu příjemnější. Možná je to přesvědčí, aby netrávily celé dny jen v kurníku a zkusily se na chvíli podívat také ven.

Jak se slepice udržují v teple?

V zimě, když sedí slepice na hřadu, se jim mezi peříčky vytvoří vzduchové kapsy, slepice vypadají větší než obvykle, protože peří je trochu načechrané, aby lépe zadržovalo tělesné teplo. Když si slepice sedne, svým peřím si přikryje také nohy. Navíc se slepice při hřadování rády sdružují, takže se hřejou navzájem a dochází k menším ztrátám tepla. Slepice si do peří někdy schovávají i hlavu, protože hřebínek a laloky jsou další místa, kterými může unikat teplo z těla ven.

Možná jste si také všimli, že vaše slepičky stojí občas jen na jedné noze a druhou mají schovanou. I to patří mezi strategie, jak neplýtvat teplem.

Jak předejít omrzlinám - tipy a doporučení

Na omrzliny jsou nejnáchylnější slepičí hřebínky a lalůčky, může ale dojít i k zasažení prstů na nohou.

Udržujte vlhkost v kurníku na co nejnižší úrovni.

V zimě je dobré měnit podestýlku v kurníku častěji (slepičince jsou samy o sobě dost vlhké). Pokud vám v kurníku kondenzuje na stěnách nebo na okně voda, znamená to, že vlhkost není dobře odváděna.

Dejte si do kurníku teploměr a sledujte průběh teploty, chytřejší teploměry mají zabudovaný i vlhkoměr.

Pítka umístěná uvnitř kurníku zvyšují vzdušnou vlhkost, v zimě je tedy lepší, když je budete mít venku, minimálně přes noc jsou pítka v kurníku zbytečná, protože slepice stejně spí.

Kurník neutěsňujte, neměl by v něm být průvan, ale zároveň nesmí být vzduchotěsný.

Pokud budou mít slepice na hřadech nohy na plocho, když se posadí, nohy si krásně přikryjí peřím na těle. Oproti tomu při sezení na úzké lati jim bude vždy koukat nějaký ten prstík.

Jako prevenci můžete slepicím a kohoutům namazat hřebínky a laloky vazelínou, vazelína odpuzuje vlhkost, takže se snižuje pravděpodobnost omrzlin.

Teploty pod bod mrazu jsou umocněné silným větrem, je dobré mít ve výběhu nějaké větrolamy.

Nenuťte slepice vylézat z kurníku ven, pokud to samy nechtějí. Jestli hodlají přečkat zhoršené počasí schované v kurníku, dejte jim tam dost jídla a pití.

Slepice a kohouti s velkými hřebínky a lalůčky jsou náchylnější na omrzliny, existují ale i plemena, jako třeba slepice šumavanky, která jsou odolná, otužilá a lépe snášejí zimu. Šumavanky mají menší hřebínky.

 

Tyhle tipy platí samozřejmě pro zdravé a plně opeřené jedince, pokud máte doma slepičky adoptované z klecového nebo halového velkochovu, kterým ještě všechno peří nedorostlo, koukněte se na text Adopce slepic v zimě.

 

Autorka textu: Markéta Nováková, 2021

Zdroj fotografie chickensandmore.com

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab