Blog

Jak pomoci slepičkám přečkat horké dny

ZPĚT

Slepice se nepotí, nemají potní žlázy, tělesnou teplotu regulují pomocí hřebínku a laloků. Občas se sice dobrovolně a rády vyhřívají na sluníčku, tropické teploty jim ale moc dobře nedělají, to se pak raději schovají do stínu.

Jak poznáte, že je vašim slepicím vedro?

Slepici je vedro

Když je slepici vedro, dýchá s otevřeným zobákem a dává křídla více od těla, aby v mezeře mezi tělem a křídlem mohl proudit vzduch. Starší slepice, těžší nosná plemena a brojleři (kuřata chovaná na maso) snáší vysoké teploty hůře. Ve vedrech mívají slepice menší chuť k jídlu, což se může projevit i na kvalitě vajec (méně potravy znamená méně živin, ze kterých se pak vejce tvoří). Nosnice během horkého léta často omezí snášení vajec.

Při vysokých teplotách hrozí slepičkám dehydratace, mohou být letargické, pokud více pijí, mají řidší stolici, mohou mít nedostatek vitamínů a minerálů (podobně jako člověk).

Ve vážnějších případech přehřátí je slepice malátná a letargická, nejí a nepije, má bledý hřebínek, mohou se přidat i křeče.

Jak zabránit přehřátí?

Slepice by měly mít ve výběhu stín, kam se schovají před přímým sluncem. Pokud jim neposkytují stín stromy a keře, vyrobte jim nějaký jednoduchý přístřešek. Uvidíte, že při vyšších teplotách budou vyhledávat právě tyhle zastíněné plochy.

Samozřejmostí je stálý přístup k vodě, v horkém létě jim klidně měňte vodu častěji (třeba i několikrát denně), natočte jim chladnou vodu, aby se slepičky trochu osvěžily. Můžete jim vyrobit i brouzdaliště (nádobu s pár centimetry vody, kde si zchladí pařátky).

Krmení podávejte raději brzy ráno nebo až večer. Trávení potravy generuje další teplo.

Dejte pozor na prohánění slepic dětmi nebo psy. Při vyšších teplotách jsou slepice přirozeně méně aktivní, více odpočívají. Pokud by je někdo naháněl nebo nutil stále běhat, mohly by se rychle přehřát.

Slepičky by měly mít dost prostoru. V zimě sice ocení, že se můžou vzájemně zahřát, v létě se ale potřebují spíš zchladit proudícím vzduchem, takže jim tlačenice moc neprospívají. To se týká hlavně kurníku, ve výběhu se předpokládá prostoru dostatek.

Dobrou službu během horkých dní udělá i popeliště s pískem, hlínou nebo popelem ze dřeva umístěné ve stínu.

Tip od kolegyně Laďky:
„Výroba jednoduchého stínícího přístřešku: mezi plot a kurník (nebo kdekoli jinde) jsem natáhla a za rohy přivázala zelenou hustou síť, co se dává na ploty proti průvanu. Dělalo to krásný stín a je to "prodyšné". Super na léto jako rychlé řešení.“

Slepice se chladí ve vodě

Kurník v létě

Jaké je prostředí v kurníku zjistíte nejlépe, když si tam na chvíli vlezete. Pokud kurník teprve budujete, zkuste popřemýšlet, jestli by ho nešlo umístit někam do stínu. Když zvolíte místo pod ořešákem, tak ten funguje navíc jako přirozený odpuzovač čmelíků. Kurník by měl být celoročně dobře větratelný, ale neměl by v něm vznikat průvan. Praktická věc může být částečně nebo úplně otevřené větrací okénko, musí být ale zabezpečené proti predátorům - mříží nebo pletivem.

Podestýlka v zimě příjemně izoluje, v létě ji ale můžete vynechat (kromě snášecích hnízd), aby se kurník zbytečně nepřehříval. Pokud používáte systém hluboké podestýlky, ta funguje jako kompost a sama teplo vytváří, což se v horku vůbec nehodí.

Vždy je lepší ubytovat v kurníku méně slepic, než jaká je jeho kapacita. Každá slepička “vyrábí“ sama o sobě velké množství tepla a prostor se rychle zahřeje.

První pomoc - elektrolyty

V souvislosti s parnými letními dny se často objevuje termín „elektrolyty“. Jde o rozpuštěné minerály, které pomáhají v těle rovnoměrně distribuovat vodu. Nerovnováhu může způsobit horko, větší příjem tekutin a tím pádem i větší výdej tekutin (řidší stolice). Elektrolyt pomáhá rehydratovat tělo a doplnit vyloučené minerální látky.

Stejně jako u lidí i u slepic fungují elektrolyty jako taková první pomoc při úpalu/přehřátí.

Recept na domácí elektrolyt:
hrnek teplé vody +
2 čajové lžičky melasy nebo obyčejného cukru
1/8 čajové lžičky soli
1/8 čajové lžičky jedlé sody
1/8 čajové lžičky potravinářského chloridu draselného (volitelná přísada)

Rozmíchejte přísady ve vodě a slepičkám buď dejte volně k dispozici (pouze ale na pár hodin denně), nebo pokud nepijou samy, můžete jim roztok dávat rovnou do zobáčku (stříkačkou bez jehly). Elektrolyty by se neměly podávat dlouhodobě, jde o první pomoc, takže pouze v případě, že je to nutné. Roztok cukru a solí doplní důležité minerály (sodík, draslík, hořčík atp.), ale není určen pro zdravé jedince.
Namíchanou suchou směs si můžete doma připravit do zásoby a v případě potřeby jen rozpustit ve vodě.

První pomoc – ochlazení

Pokud má slepička úžeh, co nejrychleji ji přesuňte do chládku. Můžete ji posadit na namočený ručník, pokud se nechá, tak ji můžete polévat chladnou vodou. Ochlazujte slepičku postupně, aby nedostala šok z rychlé změny teploty. Všechno by mělo probíhat v klidu, žádné prudké pohyby, abyste ji nevyděsili.

Slepičky v horku instinktivně méně jedí, jako vítané osvěžení jim ale můžete nabídnout nějaké vodnaté plody - třeba meloun, okurku, cuketu atp.

 

Autorka článku: Markéta Nováková

Zdroje informací: zkušenosti kolegů a kolegyň ze Slepice v nouzi, článek https://www.vetpoultry.com/blogs/barn-talk-livestock-health-and-nutrition/how-to-spot-signs-and-prevent-heat-stress-in-chickens, článek https://www.vetpoultry.com/blogs/barn-talk-livestock-health-and-nutrition/127746371-how-to-keep-chickens-cool-in-the-summer-heat, článek https://poultry.extension.org/articles/poultry-management/managing-backyard-chickens-during-extreme-summer-temperatures/

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab