Blog

Slepičí literatura pro děti, ale ne ledajaká

ZPĚT

Také jste si všimli, že přibývá knížek pro děti, ve kterých jsou hlavními hrdinkami slepice? Většina z nás zná z dětství pohádku O kohoutkovi a slepičce, ale v posledních pár letech vzniklo několik knížek, které nejsou jen pohádky. Jsou to knížky, které se dotýkají tématu velkochovů a ukazují slepice z trochu jiné perspektivy. Z toho máme ve Slepici v nouzi samozřejmě velkou radost, jednu z knížek jsme vlastně za organizaci vydali. Všechny vám teď stručně představím, abyste věděli, z čeho můžete vybírat.

Kuře s modrýma očimaKuře s modrýma očima (2014)
Kniha Kuře s modrýma očima byla asi první z knížek u nás v Česku, ve které se objevilo téma velkochovu a znovunabyté svobody.
Jde o napínavý příběh jednoho Kuřete, které se dostalo z auta mířícího na jatka. Auto nabouralo, kuře uteklo a ukrylo se v poli. Samo pak putovalo světem a v noci se mu zdály sny o všem, co za svůj krátký život prožilo. Docela dramatický příběh, takže spíš pro dospělé nebo děti, které se nebojí čelit reálnému popisu světa. I tak je to text moc krásný a dojemný. V knížce najdete i moc pěkné ilustrace od dětí z dětského centra Arpida.

 

O třech slepičkáchO třech slepičkách (2016)
Tenhle sešit s povídáním a omalovánkami jsme vydali na podporu naší organizace. Autorka příběhu i kreseb Kateřina Váňová dokázala v pozitivně laděném dětském příběhu ukázat slepičky takové, jaké opravdu jsou - společenské, veselé a pro někoho překvapivě i chytré. V knize najdete i slepičí obrázky na vybarvování a také návod, jak se vyznat ve značení vajec. Je to obrázkový sešit, který si můžete procházet s dětmi a být tak jejich průvodci ve světě slepic.

 

Jmenuji se OrelJmenuji se Orel (2019)
Krátké povídky o slepičce a jejím kamarádovi kocourovi, co tak rád jí okurky, o zvířecích sousedech, které na toulkách kolem domu potkávají, a o tom, proč je slepička tak ráda, že našla nový domov u hodných lidí. Většina těchto příběhů má reálný základ, i když trochu dobarvený. Například kocour byl opravdu velký milovník salátových okurek, na to je i důkaz v podobě videa, ve kterém nakrájenou okurku konzumuje.
Ke knize vyšel nedávno pracovní sešit, což mi přijde hodně šikovné, ke každé kapitole knihy jsou v sešitu otázky a úkoly, děti tak můžou ještě lépe pochopit celý příběh a dozvědět se více o životě slepic. Kniha získala časem navíc i pokračování s názvem Orel se vrací.

 

Velké putování malé slepiceVelké putování malé slepice (2020)
I v této knížce je hlavní hrdinkou slepička. Jmenuje se Peliška a pochází z velkochovu, odkud si ji adoptuje kluk Filip. V novém prostředí se Peliška rozkoukává, ale pak ji napadne, že v přírodě jí bude možná líp a vydá se poznávat okolní svět. Jde lesem, kolem rybníka, po poli...
Dobrodružství je inspirováno skutečným příběhem slepice Pelišky, kterou autorčina rodina zachránila z velkochovu. Jak je vidět i u ostatních knih, pokud jste dostatečně vnímaví, slepičky jsou velkou inspirací. Mě na knize zaujaly hlavně ilustrace, Peliška je na nich opravdu jako živá.

 

A co mají všechny tyto knížky kromě slepic společného? Především téma znovunabyté svobody, což je vlastně univerzální koncept, který je blízký každému živému tvoru na naší planetě, nejen slepičkám. Asi i proto jsou zmiňované knihy tak oblíbené, co myslíte?

 

Autorka článku: Markéta Nováková

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab