Blog

Proč (ne)pořizovat svým slepičkám kohouta

ZPĚT

Jestli jsou některé slepičky v nouzi, tak kohouti to nemají odlišné. Pokud jde o líhnutí nosnic, tak kohoutci jsou v takovém případě nechtění a jejich život ve velkochovech končí převážně už v jednom dni věku. Mnoho chovatelů slepic začne dříve nebo později uvažovat o tom, že by si pořídilo kohouta. Ve skupině Kohouti v nouzi se to opeřenými krasavci jen hemží, ale otázkou je, jestli bude kohout pro vás a vaše holky to pravé.

PROČ POŘÍDIT SVÝM SLEPIČKÁM KOHOUTA?

Vůdce celého hejna

Co se týče hierarchie v hejnu, tedy klovacího pořádku, tak kohout stojí vždy na nejvyšším stupni a funguje jako kápo celého hejna. Kohout je prostě šéf, takže nemá cenu se o první místo v hierarchii prát. Minimálně o jeden důvod k šarvátkám méně. S přítomností kohouta v hejnu se zvyšuje pravděpodobnost všeobecné pohody.

Na některých kohoutech je vidět, že si svoji roli opravdu užívají. Když najdou nějakou potravu, ohlásí to slepičkám, aby si přišly zobnout dobroty. Jsou to gentlemani, kteří jsou sice na prvním místě v hierarchii, ale jsou si dobře vědomí své úlohy ochránce a opatrovníka.

Obrana před predátory

Kohout si svoje svěřenkyně samozřejmě dobře hlídá, to on dohlíží na hejno a je stále v pohotovosti a na stráži. Pokud máte jen slepičky, tak jeho roli pravděpodobně přebere jedna ze slepic. Kohout bývá ale daleko statnější a při útoku predátora se nebojí nasadit svůj život, aby hejno ubránil. Vzbuzuje daleko větší respekt a má větší sílu, hlásí každý podezřelý pohyb, aby se slepičky mohly zavčas schovat do bezpečí.

Této kohoutí vlastnosti bychom ale neměli zneužívat a pritoritou by mělo být, aby se ke slepicím žádný predátor nedostal, protože by byla škoda poslat kohoutka na smrt, když můžete své hejno zabezpečit jinak.

Pravidelné hlášení kokrháním

Možná to nezní úplně jako výhoda, ale může být. Kohouti nekokrhají jen při východu slunce, většinou také oznamují cokoliv nového. Přišel soused na návštěvu? Je potřeba to ohlásit. Šustlo se něco ve stodole? Je nutné dát vědět, že se děje něco podezřelého. Pokud vám tyto zvuky nevadí, můžete je využít ve svůj prospěch. Nepotřebujete hlídací kameru, když máte na zahradě kohouta.

Pokud chcete od svých slepiček kuřátka

Jestli jsou vaše slepičky kvokavé a vy jim chcete dopřát pocit být mámou, musíte k tomu mít kohouta, aby byla vajíčka oplodněná. Je ale potřeba myslet na to, že z vajíček se vyklubou slepičky a kohoutci v poměru 1:1 a mít v hejnu příliš kohoutů nedělá vždy dobrotu, takže budete muset malým kohoutkům sehnat časem nový domov.

Kohout

PROČ KOHOUTA NAOPAK NEPOŘIZOVAT?

Kohouti bývají hluční

Slepičky sice občas kdákají, ale kam se hrabou na kohouty. Někteří kohouti kokrhají i v noci, pak samozřejmě při východu slunce, oznamují změny počasí, kde se co šustne, přítomnost cizích lidí, vymezují si kokrháním své teritorium, překřikují se s cizími kohouty a to už je hodně zvuků za celý den. Kohouti se tak občas stávají předmětem sousedského sporu, ne každý má pochopení pro vašeho opeřeného fešáka, který v 5 ráno nahlas oznamuje, že právě vstává. Před pořízením kohouta se tedy ujistěte, že nebude v okolí nikomu moc vadit. To platí především ve městě, ale i na vesnici se najdou lidé, kteří nemají tradiční zvuky venkova v lásce.

Někteří kohouti jsou příliš bojovní

Kohouti si instinktivně chrání svoje hejno a je to tak dobře, někdy jsou ale jejich bojovné nálady moc intenzivní a může se to obrátit proti vám. K některým kohoutům tak není radno se přibližovat, naskakují na záda a klovou. Oni dělají jen svoji práci, ale pro vás to může znamenat problém. Nenechají vás chvíli v klidu dělat si svoji práci kolem kurníku a budou na vás neustále dorážet a pokoušet se s vámi utkat.

I když se takovému agresivnímu kohoutovi zvládnete v běžném provozu vyhýbat, možná bude někdy potřebovat ho ošetřit, prohlédnout a bude nutné s ním nějak manipulovat. Pokud není ochočený, může to být velký problém.

Zátěž pro slepičky

Pro slepičky adoptované z velkochovu doporučujeme kohouta (pokud o něm vůbec uvažujete) až v době, kdy se dají pořádně dohromady. Zažily si peklo a musejí se nejdřív aklimatizovat, opeřit a trochu zesílit. Kohout na slepičky pravidelně naskakuje, páří se s nimi, je potřeba, aby byla jeho pozornost rozprostřena mezi dostatečný počet slepic.

Jako ideální velikost hejna se uvádí 15 až 25 slepic na jednoho kohouta. I tak bude mít kohout asi nějakou svoji oblíbenkyni, které bude možná dávat více zabrat, je potřeba na to dohlížet, aby vaše slepičky nezranil. Při páření si kohouti přidržují slepičku zobákem za hlavu a také nohama za tělo. Někteří kohouti mají dost ostré ostruhy, ty se dají ale minimálně opilováním zaoblit, aby se do slepiček při kontaktu nezabodávaly.

Kohouta můžete chovat samozřejmě i v menším hejnu, hodně záleží na jeho temperamentu.

Zvažte plemeno kohouta

Před pořízením je dobré si zjistit, o jaké plemeno kohouta jde. Některá plemena jsou dost těžká a kohout při páření na slepičku nasedá, takže by mohl malou slepičku ošklivě zranit. Některá plemena mají geneticky danou bojovnost, pokud jde o křížence, můžete jeho povahu trochu odhadnout podle jeho rodičů.

Slepičky už jsou starší dámy

Pokud jsou slepičky ve věku, kdy už jsou zvyklé na svoji slepičí pohodu bez kohouta, možná už i přestaly snášet a užívají si slepičího důchodu, mladý energický kohout asi není to, co by je potěšilo. Kohouti vnášejí do hejna dynamiku, takže popřemýšlejte, jestli o to vaše holky vlastně vůbec stojí.

Oplodněná vajíčka

Ne každý zvládne pocit, že konzumuje vejce, která jsou oplodněná. Rozdíl ve výživové hodnotě oplodněných a neoplodněných vajec není žádný, jde spíš o to vědomí, že se ve vajíčku už vyvíjí živý tvor. Pokud slepička navíc snese vajíčka mimo hnízdo a zůstane na nich sedět, za 21 dní jsou na světe kuřátka, aniž byste o to možná stáli. Slepičky mají někdy velmi silný mateřský pud, takže je potřeba počítat s tím, že když máte v hejnu kohouta, může se vám jednoho dne na dvorku objevit původně zatoulaná máma s malými kuřátky.

 

Pokud vlastníte nějakého kohouta, který nedělá v hejnu dobrotu, nebo si naopak chcete nějakého adoptovat, můžete se kouknout do facebookové skupiny Kohouti v nouzi, která funguje jako místo pro nabídku/poptávku kohoutů.

 

Autorka textu: Markéta Nováková, 2021

Fotografie: pixabay.com

ZPĚT

Organizátoři, spolupracovníci, partneři, sponzoři:

logoCiW
logoHnutí duha
logoCountry Live
logoZeldom
logoPDC
logoReHab