Slepicím může velmi snadno pomoci každý při nákupu vajec v obchodě!

Podrobnější popis rozdílů mezi jednotlivými chovy nosnic naleznete ZDE

 Připravujeme mobilní aplikaci, kde snadno najdete prodejnu nebo chovatele, kde je možné zakoupit vajíčka bez týrání slepiček. Mrkněte ZDE

Stačí sledovat značení vajec přímo na vejcích. Každé vajíčko je značeno poměrně dlouhým kódem, ale o způsobu chovu informuje hned první číslo.

Pokud nechcete vajíčka z klecových chovů, nekupujte ta vajíčka, která mají jako první číslo v natištěném  kódu číslici 3 (1), následující písmena označují zemi původu vajíčka, CZ je české vajíčko (2), následující kód informuje o konkrétním velkochovu (3).

Trh je otázkou nabídky a poptávky.  Pokud přestanou tisíce rodin kupovat vajíčka z klecových chovů, velkochovy přestanou mít pro taková vajíčka odbyt a omezí počet slepic v klecích!

Jaké jsou tedy možnosti volby (první číslo kódu) při nákupu:

 

0 – vejce z ekologického chovu – objekty s výběhy, navíc bio krmení

1 – vejce z volného chovu -  objekty s výběhy venku

2 – vejce z halového chovu – tisíce slepic namačkané ve velkých halách, obvykle bez oken

3 – slepice v klecích kde pro každou slepici je prostor nepatrně větší než formát papíru A4

Písmena za první číslicí kódu informuji o tom, v jaké zemi byla vajíčka slepičkami snesena. Symbol CZ označuje Českou republiku. 

Řiďte se vždy kódy na jednotlivých vajíčkách!  Nenechte se oklamat reklamními slogany a obrázky na obalech vajec. Výrobci se snaží maskovat informace o klecovém chovu velkými barevnými texty typu: super čerstvá, kvalitní, chov na podestýlce, milujeme vejce (viz foto) …. Také obrázky šťastných slepiček na trávě vůbec neznamenají, že slepice, které vajíčka snesly, někdy viděly trávu.

Kontrolujte tedy kód na vajíčkách, ten žádná reklamka nemůže měnit, jak se jí zachce. I tady platí staré české přísloví, důvěřuj, ale prověřuj. A otevřít krabičku je přeci tak snadné…

Doporučujeme tedy nakupovat vajíčka s označením 0 nebo 1 (ekologické a volné chovy) Ano, jsou dražší, ale obvykle i kvalitnější. A pokud máte možnost, kupujte nejlépe vajíčka z kvalitních domácích chovů. Slepice zavřené v klecích a halách si samy nepomohou. Naopak, vy máte možnost volby, vy máte možnost jim pomoci!

Průměrná tříčlenná rodina spotřebuje za rok cca 735 vajec. Slepice ve velkochovu snese za rok cca 245 vajec. Změnou svých nákupních preferencí tak může každá taková rodina ročně výrazně ovlivnit život minimálně 3 slepičkám!